NOVINKA: webinář na téma JAK SE KONĚ UČÍ →

Aktuální informace k COVID-19

V souvislostí s pandemií koronavirového onemocnění (COVID-19) se objevuje mnoho otázek. Z řad majitelů koní se vynořují především otázky typu: „Je možný přenos tohoto typu koronaviru mezi člověkem a koněm? Budu moci během karantény docházet za svým koněm? Jak je to s veterinární péčí v tomto období?“ V tomto krátkém článku se vám pokusím na tyto otázky odpovědět.

Mohou koně přenášet COVID-19?

Státní veterinární správa uvádí, že podle informací Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) neexistuje žádný důkaz o tom, že by se hospodářská zvířata nějakým způsobem podílela na šíření viru. I když podle OIE není původ tohoto viru stále objasněn, předpokládá se, že hlavní cestou přenosu viru je přenos z člověka na člověka.

Aktuální informace můžete sledovat přímo na webu Státní veterinární správy.

Informace k onemocnění COVID-19 samozřejmě najdete také na stránkách OIE (v angličtině).

Další informace byly zveřejněny i na Equichannelu a serveru Jezdci.cz.

Mohu docházet za svým koněm i během karantény?

Budu dojíždět za svým koněm a pracovat s ním i nyní, nebo ho až do konce karantény neuvidím? To je situace, kterou teď řeší mnoho majitelů, kteří nemají své koně ustájené doma.

Vládou nařízená karanténa má několik výjimek. Jednou z nich je zajištění péče o zvířata – tedy zajištění jejich základních životních potřeb, ale třeba také nákup krmiv.

To, že není přesně specifikované, co všechno se svým koněm v období karantény dělat můžete a co už ne, nabízí prostor pro různé spekulace o tom, jestli můžeme jezdit na vyjížďky, když v lese nikoho nepotkáme a ve stáji s ostatními jezdci jen prohodíme pár slov (což lze i ze dvou metrů, že?).

Některé obchody jsou také otevřené, ve městech pořád funguje hromadná doprava a tam je přece mnohem větší šance něco chytit. Navíc pohyb na čerstvém vzduchu pozitivně ovlivňuje imunitu.

To je všechno pravda a já vám na otázku, jestli je, nebo není v pořádku docházet do stáje, nejsem schopná dát univerzální odpověď. Ale chtěla bych vám k tomu říci tohle:

Neštěstí, ani koronavirus nechodí po horách, ale po lidech 😉 Účelem této karantény je mimo jiné snížit rychlost jeho šíření, protože kapacita péče o pacienty v kritickém stavu je omezená.

I když se zdá, že zrovna vás nějaký koronavirus netýká, protože… (doplňte si svůj oblíbený důvod – nechodíte mezi lidi, nejezdíte do zahraničí, nemáte mezi přáteli nikoho, kdo by se vrátil ze zahraničí a podobně), pravdou je, že každý z nás má zodpovědnost za to, jak rychle se toto onemocnění bude šířit.

Každý z nás může svým zodpovědným, nebo nezodpovědným chováním ovlivnit rychlost šíření koronaviru. I vy.

Proto bych vás chtěla vyzvat k tomu, abyste používali zdravý rozum, nechtěli za každou cenu najít v omezení skulinu (ach ta naše povaha česká, vynalézavá) a chovali se zodpovědně. Svým chováním totiž neovlivňujete jen své zdraví, ale i zdraví lidí, kteří možná na rozdíl od vás nejsou mladí a silní a mohou onemocnění podlehnout.

A co veterinární péče?

Většina veterinárních pracovišť i soukromí veterináři, kteří provozují veterinární výjezdovou službu, funguje v těchto dnech pouze s určitými omezeními a za zpřísněných hygienických podmínek. Ale funguje.

Veterinární lékaři jsou jedni z těch, kteří se i v tomto období musí setkávat s velkým počtem dalších lidí a riziko, že přijdou do styku s nakaženým člověkem je vysoké. Proto se snažte být k veterinářům co nejvíce ohleduplní! Zvažte, zda váš kůň opravdu nutně potřebuje ošetření. Když si nejste jisti, konzultujte stav vašeho koně s veterinářem po telefonu.

Pokud se necítíte dobře (zejména, pokud máte horečku, nebo příznaky respiračního onemocnění) a váš kůň, nebo jiné zvíře vyžaduje akutní veterinární ošetření, zajistěte si za sebe náhradu. Poproste někoho z rodiny, přátel, nebo stájových kolegů, aby zařídil ošetření vašeho zvířete za vás.

Hlavně se z toho nezbláznit…

Přeji vám, abyste tohle období přežili ve zdraví (i v tom psychickém) a udrželi si pozitivní mysl. To je totiž půl zdraví.

P.S.: Pokud jste zavření doma a nevíte, co se sebou, můžete nucenou karanténu využít třeba ke vzdělání 😉

Tento web si jednoduše tvořím a spravuji sama podle svých představ díky platformě Mioweb

Máte co říci a chcete se prezentovat na úrovni? Chcete začít podnikat online? Potřebujete nový web? Doporučuji Mioweb!
Pro více informací se přihlaste na webinář NOVÝ WEB JINAK, nebo rovnou vyzkoušejte Mioweb NA 14 DNÍ ZDARMA!

Komentáře