NEKONFLIKTNÍ OŠETŘENÍ KONĚ nově jako online kurz! Do konce září v předprodeji za zvýhodněnou cenu →  

Má váš kůň akutní zdravotní problém? Zachovejte chladnou hlavu!

Závažné onemocnění, nebo zranění koně, to je bez nadsázky noční můra každého majitele. Ten moment, kdy najdete svého koně ve výběhu zraněného, nebo ráno přijdete do stáje a najdete koně v kolikových bolestech, je velmi stresující.

V hlavě se vám v tu chvíli asi honí spousta myšlenek. Jak se to vlastně stalo? Dalo se tomu zabránit? Co mám teď dělat? Hned volat veterináře? Nebo ještě nevolat? Jedno je jasné: v akutních situacích vaše schopnost rychle a správně zareagovat zvyšuje šanci vašeho koně na uzdravení.

Krizových situací, které mohou vás a vašeho koně potkat, je nespočet. Je jasné, že každá z těchto situací – každé onemocnění, zranění, nehoda – vyžaduje trochu jiné řešení. Jedno mají ale všechny tyto situace společné:

Vyžadují umění zachovat chladnou hlavu!

Co se může stát, když se vám nepodaří zachovat klid

Když najdete svého koně s nějakým závažným zdravotním problémem a nepodaří se vám zachovat chladnou hlavu a začít situaci v klidu řešit, většinou se stane jedna ze 3 věcí (nebo postupně všechny najednou):

  • Začnete panikařit. Snažíte se co nejrychleji udělat všechno (nebo alespoň něco), co je ve vašich silách, bez ohledu na to, jak logické, nebo nelogické tyto činnosti jsou. Často pak máte sklony pobíhat okolo a jednat překotně – hlavně to celé rychle nějak vyřešit… Ve snaze neztratit ani vteřinu ale naopak cenný čas ztrácíte.
  • Zamrznete. Prostě bezradně stojíte a sledujete svého koně.
  • Máte tendenci nevidět vážnost situace. To přece nemůže být tak hrozné. Nic takového se přece vašemu koni stát nemůže. To určitě zase přejde…

Tyto vaše reakce do značné míry ovlivňují fyziologické pochody, zejména vyplavení stresových hormonů. Tyto pochody jsou ve stresových situacích přirozené, a proto se jim nikdy úplně nevyhnete. Ale je dobré umět s nimi pracovat.

Pokud se vašemu koni něco stalo a vy cítíte, že se vás začíná zmocňovat strach, zmatek, nebo bezradnost, vědomě se zastavte, párkrát se nadechněte a vydechněte, nebo si napočítejte do 5, do 10, prostě udělejte cokoliv, co vám pomůže se uklidnit a začít se koncentrovat.

Máte na to čas! I když vám připadá, že prostě musíte pro svého koně něco udělat, a to okamžitě, vždycky máte čas se na pár vteřin zastavit, uspořádat si myšlenky a promyslet si postup.

Pak postupujte podle následujících bodů:

  • Sesumírujte si fakta o problému vašeho koně. Jde o zranění? Kde na těle koně se to zranění nachází? Ovlivňuje nějak důležité životní funkce? Nebo máte podezření na nějaké akutní onemocnění? Jaké jsou jeho hlavní příznaky?Zhoršují se tyto příznaky? Stala se nehoda? Co přesně se stalo?
  • Uvědomte veterináře. Volejte veterináři včas. Pokud má váš kůň závažný problém, šance na jeho úspěšné vyřešení postupem času klesají.
  • Nebojte se veterináře zeptat, jak postupovat do chvíle, než přijede. Na Kurzu první pomoci pro koně se svými studenty probíráme postupy v jednotlivých krizových situacích. Ale i přesto doporučujeme v reálné situaci tento krok nepřeskakovat. Pokud nebudete úplně jistí tím, co máte dělat, prostě se zeptejte veterináře, co pro svého koně můžete do příjezdu veterináře udělat.
  • Vždy si buďte vědomi toho, že vaše vlastní bezpečnost je na prvním místě. Zejména, pokud je váš kůň v hodně vážném stavu, nebo jste účastníci nehody, nevyplatí se hrát si na hrdinu. Je na vás, abyste objektivně zhodnotili, jestli svým zásahem opravdu koni pomůžete a zároveň neohrozíte svoji bezpečnost, ani bezpečnost dalších osob.

Co vám v krizové situaci pomůže

Jedna z nejdůležitějších věcí, která vám pomůže zachovat v krizové situaci chladnou hlavu, je mít vše na svém místě – tam, kde to v případě potřeby bezpečně najdete. Tím mám namysli jak fyzické věci, které potřebujete k tomu, abyste koni mohli poskytnout první pomoc, tak potřebné znalosti.

Mějte připravenou stájovou lékárnu první pomoci. To není běžná stájová lékárnička, která obsahuje nepřeberné množství načatých mastiček, repelentů, dezinfekcí a podobně. Stájová lékárna první pomoci je určená jen pro krizové situace. Co v takové lékárně nesmí chybět, se dozvíte na kurzu. Tam máte také možnost vybavenou lékárnu první pomoci zakoupit.

Mějte viditelně vystavený seznam kontaktů na veterináře a další důležité osoby. Mnohokrát se mi stalo, že mi večer zazvonil telefon. Na druhé straně „drátu“ byli zoufalí majitelé, ke kterým bohužel jejich veterinář nemohl přijet, a tak třeba už několik hodin hledali na internetu, obvolávali známé a hledali číslo na další veterináře.

Může se stát (a stává se to), že váš veterinář bude u jiného případu zrovna v době, kdy váš kůň potřebuje akutně pomoc. To, že budete mít kontakt minimálně na 5 veterinářů z vaší oblasti, vám ušetří hodně času a starostí.

Vzdělávejte se. To, jak budete v krizové situaci jednat, a zda dokážete svému koni poskytnout adekvátní první pomoc, záleží na vašich vědomostech a zkušenostech. Proto jsme pro vás s kolegyní, MVDr. Kamilou Retta, sestavily dvoudenní teoreticko-praktický kurz první pomoci pro koně zaměřený na poskytování první pomoci koním v akutních situacích.

Jak vlastně Kurz první pomoci vznikl?

S Kamilou jsme se poznaly v pátém ročníku veteriny při jednom šíleně nudném cvičení z předmětu Hygiena masa (jakožto budoucí praktičtí veterinární lékaři, jsme většinou považovali tento předmět za nutné zlo a neměli jsme zrovna velkou motivaci věnovat pozornost učivu 😉 ).

Po škole jsme se takhle jednou sešly kvůli konzultaci pacientů (a života obecně) a jak jsme tak konzultovaly, zjistily jsme, že obě nezávisle na sobě připravujeme veterinární semináře pro veřejnost. Mezi nimi i první pomoc pro koně. A tak jsme měly dvě možnosti: buď si začít tvrdě konkurovat, nebo spolupracovat.

Naštěstí jsme se rozhodly pro tu druhou možnost, daly hlavy dohromady a vytvořily pro Vás dvoudenní kurz, kde se dozvíte ty nejdůležitější zásady první pomoci pro případ, že by Vašeho koně potkalo nějaké závažné onemocnění, zranění nebo jiné neštěstí, a kde si nabyté znalosti můžete ihned propojit s praktickými dovednostmi.

Kurz první pomoci je tu pro Vás už od roku 2015. Za tu dobu jím prošly desítky studetů, kteří nám zanechali úžasně pozitivní zpětné vazby, za což velmi děkujeme! Dodává nám to potřebnou energii pro pořádání dalších kurzů.

Velmi si zakládáme na tom, aby naše kurzy probíhaly v pohodové, přátelské atmosféře.

Nejlepší zpětná vazba

Krátce po skončení našeho prvního kurzu jsem zažila situaci, která mě doslova naplnila pocitem, že práce, kterou dělám, má smysl. Jedna z absolventek kurzu odhalila u jednoho z koní ve stáji koliku a po domluvě s majitelkou koně vyšetřila tak, jak se to naučila na kurzu a pak mi volala:

„Dobrý den, ve stáji máme koníka s podezřením na koliku. Je apatický, odmítá žrádlo, hodnoty triasu jsou tolik a tolik, střevní peristaltika není vlevo slyšitelná. Můžete, prosím, přijet?“ Díky jejímu včasnému telefonátu a podání přesných informací se kůň brzy a bez komplikací zotavil.

Umět veterináři po telefonu správně popsat zdravotní stav koně je velice důležité. Díky tomu veterinář tuší, k jakému a jak závažnému případu jede a jaké vybavení bude potřebovat. Zároveň může dát majiteli instrukce, jak koni do jeho příjezdu pomoci.

Tento web si jednoduše tvořím a spravuji sama podle svých představ díky platformě Mioweb

Máte co říci a chcete se prezentovat na úrovni? Chcete začít podnikat online? Potřebujete nový web? Doporučuji Mioweb!
Pro více informací se přihlaste na webinář NOVÝ WEB JINAK, nebo rovnou vyzkoušejte Mioweb NA 14 DNÍ ZDARMA!

Komentáře