NEKONFLIKTNÍ OŠETŘENÍ KONĚ nově jako online kurz! Do konce září v předprodeji za zvýhodněnou cenu →  

Návštěva veterináře nemusí být noční můra

… plus 3 praktické tipy, co můžete jako majitel udělat pro to, aby probíhalo veterinární ošetření vašeho koně bez zbytečného stresu.


„Náš kůň nesnáší injekce.“ „Veterinář se k němu nepřiblíží.“ „Dát mu na zadní nohu obvaz? Tak to nehrozí.“ „Minule jsme ho odčervovali snad hodinu…“ „Jak uslyší veterináře promluvit za rohem, už ho nechytíme.“ Je vám některý z těchto výroků povědomý? Pokud vás to uklidní, rozhodně v tom nejste sami.

Celosvětově existuje velké množství koní, kteří netolerují veterinární úkony a jejichž ošetření je nebezpečné a občas až neproveditelné. A také proto vznikl tento projekt. 😉

Je výhoda mít klidného, spolupracujícího pacienta

Kůň, který je klidný, uvolněný, nebojí se a spolupracuje, dovolí veterináři provést důkladnější vyšetření, díky kterému veterinář dokáže přesně stanovit diagnózu a sestavit plán léčby.

Kůň, který je v pohodě, se také nechá bez problémů opakovaně ošetřovat svým majitelem v domácím léčení. Péče o takového koně je snadná a bezpečná. Úkon zabere jen zlomek času, který je potřeba k ošetření nespolupracujícího koně.

Ale jak určitě sami víte, přes veškerou snahu se ne vždy podaří najít s koněm společnou řeč. Když se kůň rozhodne nespolupracovat, stává se z jeho ošetření často doslova noční můra.

Péče o nespolupracujícího pacienta může být opravdový problém, který může vyústit ve zranění člověka nebo v to, že koni prostě nebude možné poskytnout adekvátní veterinární péči.

Tak to ale nemusí být. Existují různé způsoby, jak ošetřit koně bez konfliktu, nebo ho dokonce naučit při ošetřování dobrovolně spolupracovat.

Systematický a nekonfliktní přístup ke koňskému pacientovi se u nás ale zatím plošně nevyučuje, proto si myslím, že mnoho majitelů ani neví, že to jde i jinak. Že se svým koněm nemusí bojovat kvůli každé injekci, každému odčervení, ostříhání a dalším jednoduchým úkonům.

„Já to nazývám evolucí veterinární péče. Podle mého názoru, budoucnost péče o zdraví zvířat tkví nejen v posouvání hranic samotné medicíny, ale i ve změně přístupu k pacientovi směrem k jeho vědomé spolupráci. Tak aby se vakcinace koně stojícího na zadních, snaha obvázat nohu koně dostatečně rychle a vyhnout se kopnutí, nebo dvouhodinová snaha o aplikaci antiparazitik stala minulostí.“ K. J.

Jak snížit stres koně z návštěvy veterináře?

Mám pro vás 3 tipy, jak udělat z návštěvy veterináře méně stresující událost:

Tip #1: Vytvořte vhodné prostředí

Základ úspěchu spočívá ve správné volbě prostředí, kde bude ošetření probíhat. Tím prostředím mám na mysli nejen místo, ale i čas a osoby, které budou u ošetření koně přítomné.

Co se týká místa, kůň by se ve zvoleném prostředí měl cítit komfortně a zároveň by toto místo mělo být bezpečné jak pro koně, tak pro člověka a měl by tam být dostatek prostoru.

Prostředí, kde budete koně ošetřovat, by mělo být co nejméně rušivé, tedy neměl by tam probíhat zvýšený pohyb osob, ani koní. Ošetřovat koně ve stájové uličce v čase, kdy se ostatní koně pouští do výběhu, nebo v čase krmení, není ten nejlepší nápad.

Připravte si dopředu všechno, co budete při ošetření potřebovat, ještě než s ním začnete, ať se pak úkon zbytečně neprotahuje.

Nezapomeňte, že do prostředí, na které může kůň reagovat, se počítáte i vy. Vaše přítomnost může koně uklidnit, ale také rozrušit. Buďte k sobě upřímní. Pokud víte, máte co dělat, abyste zůstali v klidu, když váš kůň začne něco vymýšlet, nebo že vaše přítomnost při ošetření koně spíše stresuje, poproste o pomoc někoho dalšího.

Tip #2: Věnujte pozornost řeči těla koně

Nežádoucí chování koňských pacientů je nejčastěji motivováno strachem. Důvodem, proč koně cítí potřebu se bránit, je pak to, že člověk ignoruje jemné signály, kterými dávají svůj strach najevo.

Každé chování slouží k naplnění nějaké potřeby. To, že určité chování potlačíte trestem neznamená, že tím automaticky vyřešíte problém. K naplnění potřeby nedochází.

Pokud je nežádoucí chování motivované strachem, potřeba, kterou se kůň snaží si zajistit, je pocit bezpečí. Ten prostě používáním trestů nenastolíte. I když se může zdát, že se kůň po jedné dobře mířené „umoudřil“, z pravidla dochází k tomu, že se potlačený stres nakumuluje a časem zákonitě musí ven.

To jsou situace, kdy to vypadá, jako bychom trestem docílili toho, že kůň „konečně pochopil, že se mu nic neděje“ a on pak v nestřeženém okamžiku „zčistajasna“ vystřelí do vzduchu.

Proto věnujte pozornost prvním příznakům stresu u vašeho koně (jako je například zvednutá hlava, strnulost, zrychlené dýchání…) a přizpůsobte tomu průběh ošetření. Dejte koni krátkou pauzu, aby se mohl uklidnit a pak pokračujte méně ofenzivně.

Tip #3: Vědomě upevňujte požadované chování

Uvědomte si, že z pohledu koně neexistuje žádné „dobré“, nebo „špatné“ chování (a už vůbec ne chování, kterým by vás kůň chtěl naštvat, nebo by ho předváděl čistě proto, že zpochybňuje vaše vůdčí schopnosti).

Existuje jen chování, které vedlo k zajištění nějaké potřeby, a tudíž se vyplatí ho opakovat, nebo k zajištění určité potřeby nevedlo, a tím pádem nemá smysl na něj dál plýtvat energií. A pak tu jsou samozřejmě instinktivní reakce, které slouží k záchraně života v případě ohrožení.

Nenechávejte „slušné“ chování koně bez povšimnutí, ani ho nepokládejte za automatické. Systematicky ho upevňujte!

Upevňovat požadované chování koně lze pomocí negativní, nebo pozitivní motivace. Oba způsoby mají v péči o koňské pacienty své využití a vyplatí se je znát.

Korektní používání negativní motivace je výbornou prevencí vzniku nežádoucího chování. Pozitivní motivace (tedy trénink pomocí odměn) umožňuje naučit zvířecí pacienty dobrovolně spolupracovat. I když se svým koněm normálně za pamlsky nepracujete, pro účely přípravy koně na návštěvu veterináře vám velmi doporučuji tento způsob zkusit.

Chcete se dozvědět víc?

Stáhněte si zdarma můj eBook, přečtěte si víc o tomto projektu, o mé cestě k lepší komunikaci s pacienty a zjistěte víc o tom, jak ošetřovat svého koně beze stresu:

Podle mě tak u 75% koní, kteří se zarputile brání veterinárnímu ošetření, tyto problémy přetrvávají prostě jen proto, že není vůle něco změnit.

I tam, kde vůle je, bývá často těžké udělat ten první krok ke změně. Nevíte, jak začít? Odstartujte změnu třeba tím, že si přečtete můj eBook! Tento eBook je ke stažení zdarma. Klikněte na obrázek eBooku, nebo >> zde <<.

Tento web si jednoduše tvořím a spravuji sama podle svých představ díky platformě Mioweb

Máte co říci a chcete se prezentovat na úrovni? Chcete začít podnikat online? Potřebujete nový web? Doporučuji Mioweb!
Pro více informací se přihlaste na webinář NOVÝ WEB JINAK, nebo rovnou vyzkoušejte Mioweb NA 14 DNÍ ZDARMA!

Komentáře