NOVINKA: webinář na téma JAK SE KONĚ UČÍ →

Nekonfliktní ošetření koně s „třešničkou na dortu“?

A zase jsme u toho: Pamlskovat, či nepamlskovat? Toť otázka! Nekonfliktní ošetření koně, tak jak jsem ho popsala ve stejnojmenném online kurzu, je postup, který je zaměřený na to, že se kůň učí, jak se chovat při konkrétním veterinární úkonu „za běhu“, tedy v průběhu ošetření. Také není primárně založený na používání pamlsků. To ale neznamená, že je vůbec nemůžeme používat. V tomto článku se podíváme na to, jestli a jak jde dohromady nekonfliktní ošetření koně a použití pamlsků.

Systematický přístup ke koňskému pacientovi, který jsem nazvala nekonfliktním přístupem, je zaměřený na to, aby veterinární ošetření bylo pro koně co nejméně stresující. Aby měl kůň určitou kontrolu nad situací a věděl, co má dělat. Tedy, jinak řečeno, aby věděl, že když bude klidně stát, nepříjemný úkon (alespoň na chvíli) skončí, neměl tak potřebu se za každou cenu bránit a ošetření tak mohlo probíhat hladce a pro všechny strany bezpečně.

Nekonfliktní přístup ke koňskému pacientovi (pokud je správně a důsledně aplikovaný hned od začátku) výrazně šetří čas a usnadňuje práci. Je založený na vědomém a důsledném použití tlaku a jeho odstranění a udržování koně v co nejnižší hladině stresu. Hodí se k němu vůbec pamlsky? Jsou potřeba?

Pamlskovat, či nepamlskovat?

Na to, zda koni dávat, nebo nedávat pamlsky, kdy a proč je dávat (nebo nedávat), existují různé názory. Ohledně pamlsků se traduje tolik mýtů a polopravd, že by jejich rozbor vydal minimálně na celý další článek. Lidé, kteří jsou PRO pamlsky a ti, kteří jsou PROTI, často vystupují jako dva nesmiřitelné tábory. Já mám v tomhle ohledu jasno – pamlsky ANO, ale správně!

Potrava je jednou ze základních potřeb. Zajištění potravy je tedy jedním ze základních předpokladů k přežití. Motivace k zajištění potravy je jednou ze základních hybných sil, díky kterému zvířata mění a přizpůsobují svůj repertoár chování.

Díky tomu lze potravu jako motivaci používat pro mnoho různých druhů zvířat (nejspíš by se dalo bez nadsázky říci, že u všech) od zlaté rybky přes slepici, psa, kočku, koně až po slona. Aby byla práce s pamlsky efektivní a bezpečná, je ale vždy potřeba dodržovat určitá pravidlaV první řadě by se z pamlsků neměly stát úplatky. Tomuto tématu jsem věnovala celý článek (doporučuji si ho prostudovat, než začnete s odměnami).

Pamlsky = „pozitivka“?

Mnoho lidí si myslí, že když používají v tréninku pamlsky, automaticky trénují „pozitivkou“. Tak to ale není. Trénink pomocí pozitivní motivace a práce s tlakem jsou dva odlišné systémy, které se řídí odlišnými pravidly a využívají jiné postupy.

Rozdíl mezi pozitivní a negativní motivací (prací s tlakem) je v tom, co způsobuje, že kůň bude určité chování v budoucnu opakovat častěji. Zda je to úleva spojená s odstraněním tlaku (nebo jiného nepříjemného podnětu), nebo potěšení spojené se získáním odměny. Mimo jiné probíhají v mozku koně v každém z těchto dvou případů rozlišné neurochemické pochody.

V případě veterinárních úkonů, které jsou samy o sobě pro koně nepříjemným podnětem, pro nás často bývá těžké rozlišit, co přesně posiluje chování koně. Myslím si, že v mnoha případech je to hodně sporné a asi jen kůň ví, co je pro něj v tu chvíli důležitější – jestli skončení nepříjemného úkonu, nebo získání odměny.

Proto je výhodné znát oba principy – jak práci s tlakem, tak práci s odměnami (bez tlaku!).

To, že koni v rámci ošetření sem tam dáte pamlsek za dobré chování, tedy není upevnění požadovaného chování pomocí pozitivní motivace. Pořád je to práce s tlakem, jen s „třešničkou na dortu“.

Podle mě na tom není nic špatného (zejména při veterinárním ošetření), za předpokladu, že používáte tlak a jeho odstranění správně, a že jste si vědomi toho, že přidání pamlsku nerovná se automaticky trénink pomocí pozitivní motivace. Naopak, myslím si, že tento postup může koni pomoci získat pozitivnější zkušenost s veterinářem, což vám do budoucna hodně usnadní práci.

V čem spočívá nekonfliktní ošetření s „třešničkou na dortu“?

Proto, aby ošetření koně probíhalo bez konfliktu, nejsou pamlsky nezbytné. Ale jsou výhodou, takovým vaším esem v rukávu, které udělá z veterinárního ošetření příjemnější zkušenost a bude motivovat vašeho koně ke spolupráci.

Pokud ošetřujete své koně, nebo své pacienty podle zásad nekonfliktního přístupu a chystáte se do tohoto procesu přidat pamlsky, vaším hlavním cílem by pořád mělo být to, aby kůň zůstal v co nejnižší hladině stresu a systematicky se učil to, že když bude v klidu stát, bude mít ošetření rychle za sebou. 😉

To, co potřebujete koni tímto způsobem sdělit je: „Klidným chováním si zajistíš krátkou pauzu od nepříjemného úkonu a ještě dostaneš něco navíc.“

Proto postupujte přesně v tomto duchu. V momentě, kdy bude kůň klidně stát, nebude před vámi uhýbat a žádným způsobem se ošetření bránit, na chvíli úkon přerušte. (Můžete použít i slovní pochvalu.) Tím dojde k takzvanému negativnímu posílení požadovaného chování (negativní neznamená špatné, nýbrž odebrání něčeho – v tomto případě nepříjemného podnětu). Hned vzápětí koni dejte odměnu.

Počkejte, až kůň pamlsek sežere a bude se na vás opět soustředit (jedním z předpokladů nekonfliktního ošetření je to, že kůň ví, co se s ním děje a jaké chování se od něj vyžaduje) a pokračujte s úkonem stejným způsobem dál. Na konci ošetření můžete koni dát velkou odměnu jako bonus.

Aby bylo odměňování koně během ošetřování efektivní, kůň musí najít ve vašem chování určitá pravidla, určitý opakující se vzorec. Proto koni ze začátku dávejte zpětnou vazbu v podobě krátkého přerušení úkonu a podání pamlsku často, aby pochopil „pravidla hry“.

Situace, kdy kůň bude vědět, že od vás může dostat pamlsek, ale nebude vědět kdy a za co, pro něj může být dost frustrující. To je právě moment, kdy se řada koní pokusí získat pamlsky tím, co v minulosti zabralo – tedy například šťoucháním do člověka a dobýváním se do kapes.

Díky správnému (!) použití pamlsků je pro řadu koní veterinární ošetření snesitelnější a to se také pozitivně projeví na jejich chování při dalším ošetření. Takže určitě neprohloupíte, když si jich před dalším ošetřováním vašeho koně (nebo některého z vašich pacientů) připravíte pár do kapsy. 😉

Tento web si jednoduše tvořím a spravuji sama podle svých představ díky platformě Mioweb

Máte co říci a chcete se prezentovat na úrovni? Chcete začít podnikat online? Potřebujete nový web? Doporučuji Mioweb!
Pro více informací se přihlaste na webinář NOVÝ WEB JINAK, nebo rovnou vyzkoušejte Mioweb NA 14 DNÍ ZDARMA!

Komentáře