Hledáte originální dárek? Darujte vánoční dárkový poukaz na online kurz, nebo webinář  →

Tak tohle byla poslední kapka!

V tomto článku se podíváme na kloub situacím, kdy je toho prostě moc – ať už na nás, nebo na naše koně. Pokud pochopíte, co je na pozadí těchto situací a jak to funguje, můžete si ušetřit řadu nepříjemností při interakci se svým koněm i ve svém životě.

Možná to znáte:

V noci jste skoro nespali, protože byla příšerná bouřka. To by samo o sobě nebylo až tak hrozné, kdyby se váš pes bouřky nebál, netřásl se jako osika a nesnažil se vám při každé ráně zalézt pod peřinu, nebo se prohrabat podlahou někam na Nový Zéland.

Zvuk budíku je pak jako rána do hlavy. Se zavřenýma očima budík umlčíte, otočíte se a spíte dál. Jenže čas je neúprosný, a tak když se probudíte, zjistíte, že dnes do práce včas opravdu nepřijdete.

Spěcháte. Ve snaze vypít si svou ranní kávu se opaříte a půl hrnku kafe skončí na vašem novém světlém koberci. Zuříte, ale ovládnete se – dostat se do práce včas je přednější.

Aby toho nebylo málo, šéf vám dá váš pozdní příchod pěkně sežrat, kolegyně, se kterou normálně vycházíte, je na vás pěkně nabroušená, protože musela dělat nějakou práci za vás.

Domů jedete ve špičce, navíc zrovna opravují silnici, takže vám cesta trvá skoro o hodinu déle. Ještě, že odpoledne jdete za svým koněm, jinak by ten den opravdu nestál za nic.

Těšíte se, že si užijete pohodovou vyjížďku, ale místo toho, aby váš kůň „fungoval“ jako normálně, teď nechce stát při nasedání a venku se všeho leká. To snad dělá naschvál! Čeho je moc, toho je příliš. Bouchnou vám saze a koně potrestáte snad za všechno, co se ve vás ten den nahromadilo.

Teď si představte jinou situaci

Vašeho koně čeká vyšetření na klinice. Po ranním krmení, kdy se ostatní koně ve stáji jako každý den pouštějí do výběhu, ten váš musí dnes zůstat v boxe, protože potřebujete během dopoledne vyrazit a nechcete ho lovit na pastvině. Vašeho koně ale narušení jeho denní rutiny celkem znepokojuje.

Už máte všechno připravené, teď zbývá už jen naložit koně. Váš kůň normálně nastupuje do přepravníku celkem dobře, ale dnes nějak podezřele dlouho váhá. Jenže vás už začíná tlačit čas, takže se rozhodnete urychlit nakládání pomocí dvou lonží a koštěte.

Přijedete na kliniku. Pro vašeho koně je to nové prostředí – všude spousta nových pachů, lidí, kteří se najednou okolo vašeho koně pohybují. Váš kůň je za normálních okolností klidný, ale teď nechce ani chvíli postát a dokonce kopne po veterináři, který se mu snaží změřit teplotu. Ostuda, pomyslíte si.

„On se takhle normálně nechová, nevím, co to do něj dneska vjelo…“

Co mají tyto dvě situace společného?

Na těchto dvou příkladech bych vám chtěla vysvětlit fenomén zvaný trigger stacking. Toto slovní spojení doslova znamená stohování spouštěčů (stresorů). Pokud pochopíte, jak funguje, můžete zabránit řadě nepříjemných situací při interakci se svým koněm i ve svém životě.

My, naši koně, i další živočichové, jsme do určité míry schopni vypořádat se s akutním stresem. Pokud na nás působí nějaký stresor (stresující podnět), hladina našich stresových hormonů stoupá. Po odeznění stresoru začne zase klesat. Stále zůstáváme pod prahem, což znamená, že stále dokážeme stres kompenzovatudržet jeho vnější projevy pod pokličkou.

(Vzestup a pokles hladiny stresových hormonů je naznačen červenou křivkou.)

Pokles hladiny kortizolu, což je jeden ze stresových hormonů, do normálu ale může trvat i více než 5 hodin.

Jiná situace proto nastává ve chvíli, kdy po sobě stresující události následují v krátkých časových intervalech, jako jsem to popisovala v úvodu článku a jako to vidíte na obrázku níže.

Hladina kortizolu ještě nestihla klesnout ani na polovinu a už zase zažíváme něco, co nám tento stresový hormon opět pumpuje do žil.

Vidíte, že jednotlivé události se na sebe skládají jako kostičky stavebnice. V momentě, kdy se jednotlivé nepříjemné události na sebe naskládají tak, že se hladina našich stresových hormonů přiblíží k prahu autonomního stresu, tak potom stačí minimální podnět a prostě to „bouchne“… Mechanismy kompenzující stres přestávají stíhat a nahromaděná negativní energie musí ven.

Jak předejít výbuchu?

Je jasné, že ne vždy je ve vaší moci zařídit, aby vás, nebo vašeho koně nepotkalo víc nepříjemností v jeden den.

Abyste předešli problémům způsobeným nahromaděním stresu a následným „vybouchutím“, často je nejdůležitější si uvědomit, že něco jako trigger stacking existuje, kdy vzniká a jak ovlivňuje naše chování.

Pokud svého koně znáte, pak víte, jaké podněty, nebo situace ho stresují. Jestli je to návštěva veterináře, cesta přepravníkem, nebo třeba izolace od stáda. Počítejte s tím a ve chvíli, kdy vidíte, že hladina stresu vašeho koně stoupá (více se o stresu u koní dočtete zde), a že už toho začíná mít dost, na něj zbytečně netlačte, ale naopak mu dopřejte nějaký čas na uklidnění. To je asi to nejrozumnější, co můžete v dané situaci udělat.

Hladina stresových hormonů vyletí nahoru rychle, ale klesá výrazně pomaleji. Takže v případě nahromadění více stresorů určitě neplatí, že čím rychleji bude mít kůň určitý úkon za sebou, tím lépe.

Snažte se udržovat co nejnižší hladinu stresu, ve které váš kůň (a nebo vy) běžně žije. Pokud váš kůň žije v chronickém stresu díky bolesti, onemocnění, izolaci, nevhodnému ustájení, nevhodnému tréninku a tak dále, hladina jeho stresových hormonů je permanentně zvýšená a potom mu k překročení prahu stačí výrazně méně stresujících podnětů.

V krizových situacích zachovejte klid. Raději zavolejte, že tam, kam míříte, přijedete o něco později později a dopřejte sobě i svému koni pár minut na uklidnění. 😉

Trénujte. Čím víc různých situací a podnětů bude váš kůň znát, tím menší je pravděpodobnost, že nějaký nový, neznámý podnět, nebo situaci vyhodnotí jako potenciálně nebezpečnou a tudíž stresující.

Tento web si jednoduše tvořím a spravuji sama podle svých představ díky platformě Mioweb

Máte co říci a chcete se prezentovat na úrovni? Chcete začít podnikat online? Potřebujete nový web? Doporučuji Mioweb!
Pro více informací se přihlaste na webinář NOVÝ WEB JINAK, nebo rovnou vyzkoušejte Mioweb NA 14 DNÍ ZDARMA!

Komentáře