Bezpečnost kolem koňských pacientů (+podcast)

Další díl podcastu Pozitivně k veterináři je tu! Tentokrát se bude týkat bezpečnosti při ošetřování koňských pacientů. Téma bezpečnosti jsem nezvolila jen tak náhodou. Jednak je to velmi důležité téma, které se prolíná celým našim životem s koňmi a jednak jsem si pro vás ve spolupráci s jezdeckými potřebami HorseAndMe.eu připravila dárek, který se týká právě zvýšení bezpečnosti při práci s koňmi. Dárek najdete na konci tohoto článku.

Poslechněte si tuto epizodu

Tento podcast také najdete na platformách Anchor, Spotify, Google Podcasts a dalších.

Bezpečnost při ošetřování koňských pacientů

Bezpečnost. To je u koní velké téma. Bezpečnost je vlastně důvodem, proč jsem začala s tímhle projektem. Podle jedné studie, která byla publikována ve Velké Británii (a kterou jsem tu už zmiňovala mnohokrát, ale pro jistotu vám na ni dám odkaz i sem), je totiž povolání koňského veterináře vůbec nejnebezpečnější civilní profesí. Taky bych to netipovala… Ale co se týká počtu pracovních úrazů za kariéru, čísla mluví jasně.

Důvodem je samozřejmě jednak práce s koňmi sama o sobě. Hlavně, pokud je kůň vystrašený, zraněný, nebo závažně nemocný, může reagovat jinak, než kdyby byl klidný a zdravý. Dalším důvodem, proč tomu tak je, je nedostatečná připravenost jak veterinářů, tak i majitelů, nebo ošetřovatelů na možné komplikace při zacházení s koňským pacientem.

Hasiči, policisté, vojáci, záchranáři a další osoby, které mají občasné nebezpečné situace téměř „v popisu práce“, jsou pro tyto situace odpovídajícím způsobem vyškoleni. Předpokládám, že je asi nikdo nepošle do akce, dokud si není jistý, že zvládnou i případné krizové situace, které mohou nastat.

U nás, u veterinářů, je to jiné. Jsme vyškolení na to, abychom zvládali krizové situace v podobě akutního onemocnění, nebo zranění koně. Rozumíme nejrůznějším zdravotním problémům koní, ale často nám chybí vzdělání týkající se zacházení s nespolupracujícím, potenciálně nebezpečným koňským pacientem.

Protože se většina koňských veterinářů (včetně mě) rekrutovala z řad jezdců a „lidí od koní“ obecně, využívají v praxi při zacházení s koňskými pacienty zkušenosti, které nabyli v průběhu svého předchozího života s koňmi. To je skvělé, protože naše schopnost koně důkladně ošetřit, nebo vyléčit, často dost záleží na tom, do jaké míry jsme schopní koně přesvědčit ke spolupráci.

Velký nedostatek ale vidím v tom, že jak veterináři, tak majitelé koní, ošetřovatelé a další osoby, které se mohou dostat do kontaktu s koňským pacientem, dostatečně nerozumí procesu učení, tomu, co a jak se kůň učí během veterinárního ošetření a tomu, do jaké míry jsme sami součástí problému. Do jaké míry koně nevědomky učíme nespolupracovat. Každopádně, tohle je jiný příběh, ten dnešní bude o bezpečnosti.

Základní pravidla bezpečnosti při práci s koňskými pacienty

  • Vždy věnujte koni, se kterým pracujete, plnou pozornost
  • Stůjte ke koni co nejblíž (pokud ho zrovna ošetřujete), nebo od něj stůjte co nejdál (pokud při ošetření nijak neasistujete a jen se díváte)
  • Všechny osoby by, pokud možno měly stát na stejné straně koně
  • Vedle koňského pacienta neseďte, ani neklečte
  • Připravte si vše potřebné před začátkem úkonu
  • Udělejte vše pro udržení nízké hladiny stresu pacienta
  • Používejte fixační techniky správně a s rozumem
  • Buďte si vědomi toho, co koně během ošetření učíte
  • Neporušujte pravidla bezpečnosti jen proto, že spěcháte (nebo z jakéhokoliv jiného důvodu)
  • Když se stane nehoda, analyzujte situaci a zjistěte, jak by se jí dalo příště předejít

To je deset pravidel bezpečnosti, která stojí za to dodržovat nejen při práci s koňskými pacienty

A tady je váš dárek:

V úvodu tohoto článku jsem psala, že jsem pro vás ve spolupráci s jezdeckými potřebami HorseAndMe.eu připravila dárek. Tady je! Když při nákupu v HorseAndMe.eu zadáte kód BZP15KJ, dostanete 15% slevu na jezdecké helmy, bezpečnostní třmeny, vesty a chrániče páteře a reflexní prvky! Akce platí jen do 14.11. 2021, tak moc dlouho neváhejte.

Jezděte a pečujte o koně bezpečně!

Tento web si jednoduše tvořím a spravuji sama podle svých představ díky platformě Mioweb

Máte co říci a chcete se prezentovat na úrovni? Chcete začít podnikat online? Potřebujete nový web? Doporučuji Mioweb!
Pro více informací se přihlaste na webinář NOVÝ WEB JINAK, nebo rovnou vyzkoušejte Mioweb NA 14 DNÍ ZDARMA!

Komentáře