Nucený klid v boxe: Jak zabavit koně

Onemocnění, zranění koně, rekonvalescence, ale třeba i podmínky, které výrazně omezují možnosti pracovat s koněm (například různé rozmary počasí) – situace, kdy kůň nemá z nějakého důvodu patřičnou možnost vyžití, mohou být frustrující jak pro koně, tak pro jeho majitele. Často se setkávám s dotazy, co dělat s koněm, který musí být z nějakého důvodu v omezeném pohybovém režimu. Možností je spousta. Na některé z nich se podíváme v tomto článku.

Nejdříve si ale řekneme pár základních věcí souvisejících s nuceným klidem v boxe:

Kůň nespotřebuje tolik energie

Dostává-li kůň koncentrované krmivo, je vhodné omezit jeho dávku a pokud je to možné, vynechat krmivo, které obsahuje velké množství lehce stravitelných sacharidů. Jednak jako prevenci koliky a jednak proto, aby kůň z přemíry energie nezranil sebe, nebo člověka.

Je vhodné zpomalit příjem objemových krmiv

To, že kůň je zvíře, jehož organismus je stavěný na téměř nepřetržitý příjem malého množství objemového krmiva, je známá věc stejně jako to, že nepřetržitý přístup k senu je účinnou prevencí mnoha zdravotních a behaviorálních problémů.

Avšak to, že kůň stojí 24 hodin denně v boxe a nepřetržitě se cpe senem, mu naopak může zdravotní problémy způsobit. Koně se ve svém přirozeném prostředí během pasení neustále pomalu pohybují. Pokud mají tu možnost (nebo v přírodě nutnost), ujdou denně mnoho kilometrů. Tento druh pohybu podporuje střevní peristaltiku. Koni, který je najednou „uvězněný“ na ploše 3×3 metry s neomezeným přístupem k senu, hrozí obstipace (zácpa) a další problémy.

Příjem potravy je způsob, jakým koně ve svém přirozeném prostředí tráví většinu dne. Proto je to také dobrý způsob, jak koně zabavit v boxe. Abychom předešli vzniku zdravotních problémů plynoucích z přebytku potravy a nedostatku pohybu, je vhodné příjem sena zpomalit. K tomu účelu můžete použít různé sítě, nebo tašky na seno a podobně. Kůň tak stráví příjmem potravy delší dobu, ale nespotřebuje jí tolik.

Jakou síť, nebo tašku na seno zvolit? Tady je pár tipů:

Společně s eshopem HorseAndMe pro vás máme malý dárek: Desetiprocentní slevu na sítě na seno. Stačí zadat slevový kód KJSITENASENO a sleva je vaše!

Je třeba hlídat příjem vody

Kůň (nejen) během klidu v boxe musí mít neustálý přístup k dostatečnému množství nezávadné vody. Tento bod tak trochu souvisí s tím předchozím. Ve chvíli, kdy má kůň omezený pohyb a nepřetržitý přístup k senu, hrozí mu zacpání tlustého střeva, zejména, pokud dostatečně nepije.

Nyní se pojďme podívat na konkrétní příklady, jak pomoci koni zahnat nudu v boxe.

Obohaťte koni životní prostředí

Smutnou skutečností je, že většina domestikovaných koní žije v prostředí, které je relativně chudé na podněty. To platí zejména pro koně, kteří většinu dne stráví v boxe, kde mají minimální kontakt s okolním prostředím a s ostatními koňmi. Stimulace mozku těchto koní je nedostatečná a to může vést k řadě behaviorálních i zdravotních problémů.

Proto je vhodné zamyslet se nad tím, jak bohatý život naši koně doopravdy žijí (především, když s nimi nejsme) a jak bychom jim jejich život mohli zpestřit.

Obohacení prostředí (také se můžete setkat s anglickým výrazem enrichment) lze koním zajistit mnoha způsoby (o tom dopodrobna třeba v nějakém dalším článku). Jedním ze způsobů je třeba výše zmíněné zajištění nepřetržitého pomalého příjmu potravy. Dále je to společnost ostatních koní a sociální interakce – jejich možnosti jsou ale u koně, který má nařízený klid v boxe, dost omezené.

K obohacení prostředí koně můžete použít i různé hračky – mnoho z nich si můžete jednoduše vyrobit doma.

Tady je pár nápadů, jak koni zpestřit pobyt v boxe:

Ať už kupované, nebo vyrobené, hračky pro koně by měly splňovat dvě podmínky:

  • V první řadě musejí být bezpečné – to znamená, že musejí být vymyšlené a zkonstruované tak, aby se do nich kůň nemohl zamotat, ukousnout a sežrat některé jejich části, nebo se o ně jinak zranit. Někteří koně v tomto dokáží být opravdu kreativní.
  • Druhá podmínka je, že kůň si s nimi musí umět hrát – sebedražší, sebedůmyslnější hračka životní prostředí koně neobohatí, pokud bude ležet v rohu boxu a kůň o ni nebude jevit zájem, nebo se jí bude bát. Ze začátku je tedy vhodné věnovat čas tomu, aby se kůň naučil si s hračkou hrát. A tím se dostáváme k dalšímu bodu, jak zabavit koně v boxe:

Zaměstnejte koňský mozek

Svaly, šlachy, plíce a kardiovaskulární aparát sice pracovat nemohou, ale mozek ano! Určitě sami víte, že duševní práce je práce jako každá jiná, a že to může být dost velký konzument energie.

Faktem je, že mozek většiny domestikovaných koní „spí“. Je to jednak z důvodu, který jsem zmiňovala před chvílí – a to sice, že koně žijí v prostředí chudém na podněty, a také je to proto, že tradiční trénink koní je převážně zaměřený na trénink pohybového aparátu koní a vlastní kreativní projevy ze strany koně většinou nejsou žádoucí.

Mentální kapacita koně a jeho schopnost přemýšlet a vymýšlet je ale mnohem větší, než by se mohlo na první pohled zdát. Jde jen o to ve vašem koni tyto schopnosti probudit.

Existuje nespočet cviků, které nejsou náročné na pohybovou aktivitu koně a na prostor, takže je lze bezpečně provádět v boxe a to i s koněm v rekonvalescenci. To, co můžete koně naučit, v podstatě záleží jen na vaší fantazii a trenérských schopnostech.

Nemusíte hned koně učit rozlišovat barvy a symboly, nebo malovat. Umí váš kůň například v klidu stát na místě, které mu určíte, zatímco vy se kolem něj pohybujete? Umí sám dát hlavu do ohlávky?

Můžete také učit koně spolupracovat při veterinárním ošetření a běžné péči. Tyhle „veterinární triky“ jsou pro koně v omezeném pohybovém režimu naprosto ideální. Navíc je to dobrý způsob, jak:

  • Trávit čas se svým koněm smysluplně i v době, kdy z různých důvodů nemůžete jezdit, nebo s koněm jinak pracovat
  • Upevnit váš vzájemný vztah a pracovat na důvěře
  • Učit koně „triky“, které nejsou samoúčelné, ale jsou pro život
  • A samozřejmě je to způsob, jak udělat z veterinárního ošetření menšího „bubáka“ a to jak pro vašeho koně, tak pro vás i pro vašeho veterináře

Možná má váš kůň naordinovaný nucený klid v boxe z důvodu nějakého zranění, nebo onemocnění a vy, nebo váš veterinář ho musíte pravidelně ošetřovat. To je skvělá příležitost naučit vašeho koně při ošetření dobrovolně spolupracovat.

Má váš kůň problém s nějakým veterinárním úkonem (třeba s odčervením, nebo injekcemi)? Teď můžete zapracovat na nápravě. Zjistěte, jak začít >>

V následujícím článku se podíváme na konkrétní tipy, co a jak můžete svého koně učit během jeho nuceného klidu v boxu.

Tento web si jednoduše tvořím a spravuji sama podle svých představ díky platformě Mioweb

Máte co říci a chcete se prezentovat na úrovni? Chcete začít podnikat online? Potřebujete nový web? Doporučuji Mioweb!
Pro více informací se přihlaste na webinář NOVÝ WEB JINAK, nebo rovnou vyzkoušejte Mioweb NA 14 DNÍ ZDARMA!

Komentáře