Komplexní manuál o zacházení s koňským pacientem

Možná jste se v souvislosti s veterinární péčí, nebo péči o zvířata obecně, setkali s pojmem Low-stress handling.

 

A možná to na vás zapůsobilo jako něco, co je užitečné, nebo co je teď moderní, ale úplně přesně nevíte, co si pod tím představit a jak to aplikovat do praxe, nebo zda je to vůbec použitelné v reálných situacích.

 

Já Low-stress handling, tedy takové zacházení s koňmi, které je založené na minimalizaci stresu koně, předcházení vypjatým situacím, respektování potřeb koně a přirozeného, všudypřítomného procesu učení používám ve veterinární praxi... ...no vlastně už od studentských let.


Podle mého názoru je zacházení se zvířaty s důrazem na minimalizaci jejich stresu prostě způsobem, jakým se má se zvířaty běžně, každý den zacházet. A to z důvodů:

 • Snížení stresu zvířat a zvýšení jejich životní pohody
  Čím menší stres, tím menší pravděpodobnost, že se kůň bude ošetření bránit.
 • Snížení rizika zranění zvířete, nebo osob, které ho ošetřují
  Věděli jste, že podle jedné studie publikované ve Velké Británii je povolání koňského veterináře nejnebezpečnější civilní profesí, co do počtu pracovních úrazů?
 • Prevence problémů
  Možná byste nevěřili, jak velkou roli hraje proces učení v tom, jak se kůň chová při veterinárním ošetření a že v řadě případů své koně vlastně nevědomky trénujeme k tomu, aby se bránili ošetření (o tom bude řeč v kurzu).

Proto jsem pro vás připravila kurz, kde vám ráda předám všechny své zkušenosti!

Co vás v kurzu čeká


Vzdělávání z pohodlí domova

Kurz probíhá 100% online, takže nemusíte nikam dojíždět

Úvodní video,

ve kterém se dozvíte základní informace k průběhu a tématu kurzu

10 lekcí

Každá lekce obsahuje videoprezentaci a text shrnující obsah lekce

Celkem 5,5 hodiny videoprezentací

Celková délka kurzu (včetně úvodního videa) je něco málo přes 5,5 hodiny

Doživotní přístup

Přístup do kurzu vám zůstane napořád, takže se k němu budete moci dle libosti vracet.

Bonusy

Součástí kurzu jsou soubory ke stažení, bonusové lekce a přístup k původnímu eBooku

Tento online kurz je sestaven tak, že ho můžete studovat svým vlastním tempem. Není potřeba, abyste v určitý čas seděli u počítače a věnovali se studiu určitou dobu. To znamená, že do kurzu můžete vstoupit kdykoliv a pak studovat, když se vám to hodí.

Po zakoupení kurzu dostanete přístup do členské sekce, kde najdete jednotlivé lekce kurzu*.


* Pokud jste si zakoupili eBook, automaticky máte garantovaný přístup k jeho nejnovější verzi, kterou je nyní tento online kurz. Proto k němu přístup už máte. Najdete ho ve stejné členské sekci jako eBook. Stačí se přihlásit. 🙂

Nekupujte zajíce v pytli  ↓


Pusťte si ukázky z teoretické části kurzu:

Ukázka z 1. lekce

Ukázka ze 3. lekce

Ukázka ze 2. lekce

Ukázka ze 4. lekce


Pusťte si ukázky z praktické části kurzu:

Ukázka ze 6. lekce

Ukázka z 9. lekce

CO JE NEKONFLIKTNÍ OŠETŘENÍ KONĚ?


Nekonfliktní zacházení s koňským pacientům, je takový přístup,

 • který koně zbytečně nestresuje
 • při kterém dokážeme poznat a pravidelně monitorujeme projevy stresu u koně a přizpůsobujeme tomu svůj postup
 • pomocí kterého vědomě předcházíme vzniku případného konfliktu mezi koněm a člověkem během ošetření
 • kdy postupujeme systematicky tak, abychom minimalizovali šanci, že u koně vyvoláme obrannou reakci
 • kdy kůň ví, co se s ním děje, ví, jaké chování se od něj očekává a má šanci na naše požadavky reagovat

Nekonfliktní přístup ke koňskému pacientovi je založen na vědeckých poznatcích a zásadách etického a bezpečného zacházení se zvířaty. Lze ho aplikovat jak na běžné preventivní úkony, tak v akutních situacích.

PROČ?


Proč vlastně řešit prevenci vzniku konfliktu a to, jakou zkušenost si kůň z veterinárního ošetření odnese?

JDE O USNADNĚNÍ PRÁCE...

Setkali jste se někdy s koněm, který se urputně bránil ošetření, protože si z minulosti nesl špatné zkušenosti? Já myslím, že ano, protože takových koní není zrovna málo.

Kůň, u kterého nedojde k vytvoření špatné zkušenosti v souvislosti s veterinářem, nebo konkrétním úkonem, se v této situaci okamžitě "nepřepne do režimu záchrany života" a nezačne se bránit. Práce s takovým koněm...

 • bude bezpečnější
 • bude jednodušší
 • zabere méně času

"Jsem veterinární lékařka věnující se převážně medicíně koní. Zajímám se teorii učenímoderní metody tréninku zvířat

Mým cílem je udělat z návštěvy veterináře méně stresující událost
(a to jak pro koně, tak pro jeho člověka, tak i pro samotného veterináře).

Takzvaný nekonfliktní přístup je jednou
z možností, jak toho docílit."


"Pokud chcete změnit chování svých koní, jedna z nejdůležitějších věcí, kterou musíte udělat, je změnit způsob zacházení s nimi."

- MVDr. Kateřina Junghansová


Přiznám se, že mě problematika chování a tréninku koní vždycky zajímala. Když jsem se pak začala hlouběji zajímat o behaviorální problémy koňských pacientů, zjistila jsem, že většina z nich vzniká díky našemu přístupu - a to často díky věcem, které děláme nevědomě (a nebo z nevědomosti)!

Postupně jsem do práce s mými pacienty začala včleňovat některé prvky z moderního tréninku zvířat založeného na vědeckých poznatcích.

Vypracovala jsem si v hlavě takový manuál, jak ošetřovat koně bez toho, aby měli potřebu začít se ošetření bránit a dala jsem mu pracovní název nekonfliktní přístup

Protože se ukázalo, že tato jednoduchá změna přístupu ke koňským pacientům je velmi efektivní, usnadňuje a urychluje práci a zvyšuje její bezpečnost, rozhodla jsem se s vámi o své zkušenosti podělit!

TENTO KURZ JE PRO VÁS TO PRAVÉ, POKUD:

 • jste majitelem koně, který zrovna nefandí veterinárním úkonům
  a vy už nechcete se svým koněm neustále bojovat kvůli každému odčervení, očkování...
 • jste majitelem koně, který nemá s veterinárním ošetřením problémy
  a vy chcete, udělat všechno pro to, aby to tak zůstalo. Aby kůň s každým dalším úkonem nezískával negativní zkušenosti, díky kterým by na veterinární ošetření brzy změnil názor.
 • jste majitelem, který svého koně učí spolupracovat při ošetření
  za pomoci pozitivní motivace. Váš kůň opravdu ve většině případů spolupracuje, ale už se vám stalo, že neměl svůj den, zrovna když jste potřebovali provést ošetření, které nebylo možné odložit. A vy nechcete, aby podobné situace končily konfliktem, co totálně vybrakuje účet důvěry, který si u svého koně budujete.
 • nebo naopak nechcete
  pracovat s koněm za odměny, předem ho na ošetření připravovat a učit ho nějaké specifické chování (na tom je založena dobrovolná spolupráce zvířete). Jen chcete, aby ošetření probíhalo v klidu a vás to nestálo nervy, zbytečnou námahu a čas.
 • jste ošetřovatel, nebo provozovatel stáje,
  který pomáhá svým klientům s ošetřováním jejich koní, když ho o to požádají.
 • jste veterinář, nebo veterinární technik,
  který chce poskytovat svým pacientům komplexní a profesionální péči bez zbytečného stresu (jak pro zvířata a jejich majitele, tak pro sebe) a už nechce bojovat s nespolupracujícími koňmi.
 • chcete načerpat nové informace a dozvědět se například to,
  co všechno ovlivňuje chování koně při veterinárním ošetření, jakou roli v tom má stres, jakou proces učení, co se kůň učí při veterinárním ošetření, jak funguje trest a jaké jsou jeho vedlejší účinky. I když jste ještě nikdy nepotřebovali řešit konflikt s koňským pacientem, v eBooku stoprocentně najdete informace a souvislosti, které vás posunou ve vztahu s vaším koněm dál...

Nekonfliktní přístup? Co se vlastně myslí tím konfliktem?

Představte si následující situace:

 • Váš kůň má ránu na noze, kterou je třeba denně čistit
  První den to ještě šlo, ale pak zjistil, o co jde a začal kopat. Druhý den se to dalo zvládnout, když mu pomocník zvedl přední nohu. Třetí den kůň musel dostat navíc ještě fajfku. Takže ošetření rány nyní zaměstná 3 lidi.
 • Váš kůň musí denně dostávat antibiotika
  Ve své krmné dávce je nesežere, takže je nutné mu je dávat dvakrát denně stříkačkou do huby. Ráno jste to zvládli, večer už kůň dělal trochu drahoty, druhý den ráno skončila půlka antibiotik ve vašich vlasech a večer se váš kůň nechce nechat chytit...
 • Váš kůň úplně dobře nezvládá injekce
  Dokud má váš kůň pocit, že se nic neděje, je v klidu. Ale jakmile zjistí, že ta osoba u něj v boxe je veterinář, který se ho chystá očkovat, nebo mu odebírat krev, je konec... Spolu s veterinářem se ho snažíte přemluvit, pak přelstít a nakonec nějak zpacifikovat a nenechat se při tom pošlapat.

Je vám to povědomé?

Objevte způsob, jak ošetřovat svého koně rychleji, jednodušeji, efektivněji a bez konfliktu!

JE TO JEDNODUŠŠÍ, NEŽ SI MYSLÍTE!

Je to o pamlscích?

Možná vás v souvislosti s nekonfliktním ošetřením koňského pacienta napadne:

Fakt nebudu muset koni dávat pamlsky? Takže to není "pozitivka"?

Odpověď zní (možná překvapivě) :

NE!

Pozitivní motivace je při práci s koňskými pacienty (hlavně s těmi méně spolupracujícími) velmi efektivní a umožňuje naučit koně při ošetření aktivně, dobrovolně spolupracovat. Proto pro vás na toto téma připravuji další vzdělávací projekty.

V rámci tohoto kurzu bych (kromě dalších věcí, které ovlivňují chování koňského pacienta)  chtěla poukázat na důležitost znalosti principů negativní motivace (tlaku a jeho odstranění) v péči o koňského pacienta a to z jednoho prostého důvodu: negativní posílení (v kombinaci s pozitivním trestem) se při běžném veterinárním ošetření objevuje nejčastěji a pokud si toho nejsme vědomi, můžeme nechtěně vyvolat konflikt a naučit koně bránit se ošetření.


"Důvodem, proč se v kurzu o nekonfliktním ošetření koně zabývám zrovna negativním posílením je to, že ho při naprosté většině veterinárních úkonů a ošetřování koní používáme, jen o tom často nevíme."


Takže nic pro mě, pokud pracuji jen "pozitivkou"?

Proces učení (a jeho součást - negativní motivace) je jen jedna z věcí, o kterých bude v tomto kurzu řeč. Proto věřím, že v něm i tak najdete mnoho užitečných informací.

Většina veterinárních úkonů je koním nepříjemná. Jejich začátek se tedy z pohledu koně (zejména toho, který má za sebou dlouhou historii tréninku pomocí tlaku) v podstatě rovná přidání tlaku. Proto je výhodné znát všechny čtyři kvadranty operantního podmiňování, i když v praxi používáte jen některé.  Navíc o negativní motivaci oproštěné od všech metod, směrů a filozofií práce s koňmi existuje jen skutečně málo literatury.

Co říkají čtenáři na eBook:

Skvělý ebook pro všechny majitele koní, kterým není jedno, jak se jejich parťák cítí při veterinárním ošetření. Však si sami řekněme, kdo má rád injekce, odběry krve, zubaře? Když je možnost naučit spolupráci našeho koně, zpříjemnit ošetření všem zúčastněným, pojďme do toho. Ebook vám poradí a navede vás, jak na to.
Pavla Svobodová

Buďte mezi prvními, kdo napíše recenzi na kurz!

Informace k objednávce...

 • V tomto online kurzu shrnuji své odborné zkušenosti a několik let strávených prací s pacienty, vzděláváním se na seminářích a čtením obrovského množství především zahraniční literatury.
 • Díky tomu vy tuto zdlouhavou a náročnou cestu podnikat nemusíte! Přináším vám všechny potřebné informace přehledně na jednom místě.
 • Vzhledem k tomu, že systém péče o pacienty, který v kurzu učím, vychází se syntézy veterinární péče a vědeckých poznatků o fyziologii, chování koní a procesu učení, byste podobně ucelené informace těžko hledali. Sama jsem je nenašla, a proto jsem začala své zkušenosti a poznatky sepisovat publikovat je formou tohoto projektu.

Po odeslání objednávky a zaplacení eBooku vám přijde e-mail s přístupovými údaji do členské sekce, kde najdete online kurz a další bonusy! Tento přístup vám zůstává navždy jako když si koupíte knihu - jediný rozdíl je v tom, že budete mít vždy přístup k tomu nejnovějšímu vydání!

100% garance spokojenosti

Záleží mi na vaší spokojenosti! Takže pokud během 14 dní od zakoupení kurzu zjistíte, že to nebyla ta nejlepší investice, dostanete své peníze zpátky bez dalších otázek.


Tento kurz nyní nelze zakoupit