Začínám psát blog. Proč a o čem bude?

Vítejte na mém blogu!

Jmenuji se Kateřina Junghansová a jsem veterinární lékařka, která pomáhá koním a dalším zvířatům překonat strach z veterinárního ošetření. Asi tak by se dalo v krátkosti shrnout to, čím se zabývám.

Nápad na psaní o tom, jak zařídit, aby preventivní i další veterinární úkony probíhaly bezpečně a beze stresu pro člověka i pro koně, jsem hlavě jsem ho měla už dlouho, ale nebýt jedné nešťastné události, která mi převrátila život naruby, asi bych nenašla čas a prostor na to, abych ho zrealizovala.

Vezmu to od začátku…

Od malička miluju zvířata. Všechna. Už jako malá holka jsem sledovala všechny možné dokumenty o přírodě (hlavně o té africké, jiné se v té době snad ani nevysílaly), uměla jsem vyjmenovat stovky druhů zvířat a o těch nejoblíbenějších jsem si vyhledávala a zapisovala zajímavá fakta.

Snila jsem o tom, že jednou ze mě bude zvěrolékařka, která bude s plným nasazením zachraňovat zvířecí životy (nejvíc samozřejmě ty v Africe), taky deštné pralesy a tak dále…

O něco později jsem se (jako spousta malých holek) zbláznila do koní. Z pochopitelných důvodů pak pro mě byla veterina jasná volba. 😉

Zlepšovat životní podmínky a úroveň péče o zvířata, to je věci, kterou vnímám jako své celoživotní poslání. Pomocí pouze veterinární praxe se mi ho ale dařilo realizovat jen velmi omezeně. I když jsem nikdy neměla nouzi o klienty a snažila jsem se s nimi zdravotní problematiku jejich zvířat probírat komplexně, pořád jsem měla pocit, že by ty důležité informace prostě měly mít větší dosah.

Proto jsem vedle své praxe začala pořádat vzdělávací akce: První byl Kurz první pomoci pro koně, dvoudenní teoreticko-praktický kurz, který jsme vymyslely a pořádáme s kolegyní a kamarádkou, MVDr. Kamilou Retta. Tento kurz je určený pro širokou jezdeckou veřejnost, majitele a milovníky koní. Je zaměřený na správné poskytnutí první pomoci koním v neodkladných situacích jako jsou různá akutní onemocnění, zranění, nehody a tak dále.

Následovaly další semináře a praktické workshopy na různá témata, jako například reprodukce koní, problematika koňských parazitů a také semináře a workshopy s názvem Pomoc, můj kůň nesnáší veterináře, které jsem nyní přetvořila do podoby vzdělávacího projektu Kůň, spolupracující pacient.

Zakrátko jsem se naplno ponořila do práce, která mi dávala obrovský smysl. Non-stop výjezdová pohotovost, komplexní péče o zdraví zvířat (především koní) současně se vzděláváním lidí kolem nich… Všechno to do sebe skvěle zapadalo. Nejen, že se mi podařilo raketově odstartovat vysněnou kariéru, ale ta práce mě navíc neuvěřitelně bavila a naplňovala.

Pár let jsem se v tom šíleném shonu cítila jako ryba ve vodě. Bavilo mě to všechno kombinovat, abych toho stihla co nejvíc. Odvézt vzorky od jednoho pacienta do laboratoře, po cestě ošetřit dalšího, po nocích (často mezi výjezdy k akutním pacientům) dodělávat faktury a objednávky, o víkendech pořádat semináře, nebo se jich účastnit, brzy ráno před seminářem ještě zkontrolovat některé pacienty, po příjezdu ze semináře hned další akutní výjezd…

Jenže pak nastal bod zlomu

Péči o své pacienty jsem podřídila všechno. Snaha dělat věci co nejpoctivěji (léčit, rehabilitovat pomocí Dornovy metody, vzdělávat jiné i sebe) a do toho neschopnost odmítat další pacienty, si zanedlouho vybrala svou daň. V létě 2018 jsem zkolabovala a od té doby bojuji s chronickým onemocněním. Je téměř jasné, že do toho bláznivého kolotoče už znovu nenaskočím.

Je paradox, že mi v hlavě zní moje vlastní slova, která několikrát opakuji účastníkům našeho Kurzu první pomoci pro koně:

Vaše bezpečnost, je vždycky na prvním místě. Tím, že se (nejčastěji z frajeřiny, nebo protože máte pocit, že to všechno zvládnete sami) zraníte, svému koni moc nepomůžete.“

Takže, co teď? Jako OSVČ nemám od státu nárok v podstatě na nic, o vyplacení pojistky stále marně bojuji, vrátit se k práci (byť na pár hodin denně) zatím nepřichází v úvahu.

Podle slov lékaře si mám vybrat něco, co budu schopná dělat. Co bych tak mohla dělat, abych to fyzicky zvládala, uživilo mě to a zároveň mi to dávalo hluboký smysl? (Ano, i na dně pořád jedu podle hesla: buď na 100%, nebo vůbec 😉 )  Tak jsem si vybrala právě vzdělávání. I to je zatím, bohužel možné realizovat jedině online…

V hlavě, v nějakém už hodně zaprášeném závitu šedé kůry mozkové, mi totiž už dlouho ležel jeden nápad. Ten byl prapůvodně takovou nezodpovězenou otázkou, na kterou jsem hledala odpověď několik let – účastnila jsem se seminářů, četla odbornou literaturu, přečetla jsem nepřeberně článků a knih…

Jde o to, že jsem se ve své praxi (asi jako každý veterinář) celkem často setkávala s koňmi, kteří se usilovně bránili veterinárnímu ošetření. K některým z nich se veterinář téměř nemohl přiblížit. Ošetřování takových koní bylo v mnoha případech i dost nebezpečné.

Abych byla shopná takové pacienty v klidu a bezpečně ošetřit, začala jsem se už před několika lety problematikou nežádoucího chování zabývat. Vždycky mě zajímalo chování zvířat a to, jak se zvířata učí.

A právě kvůli mým pacientům jsem tuto problematiku před několika lety začala studovat do hloubky a hledat (a nacházet) souvislosti s problémy při veterinárním ošetření. Přišla jsem na to, že rozdíl mezi nekonfliktním ošetřením koňského pacienta a vyvoláním konfliktu, je často jen otázka drobných nuancí v našem přístupu.

Díky tomu jsem získala řadu zkušeností, o které bych se teď s vámi chtěla podělit. Veškerou činnost musím podřídit svému zdravotnímu stavu, ale i tak bych vás chtěla (pomalu, ale jistě 😉 ) zásobovat užitečnými informacemi.

Mým hlavním cílem je samozřejmě tvořit pro vás. Zajímají mě vaše zkušenosti, dotazy, problémy, které možná řešíte se svým koněm během návštěvy veterináře…

Mimochodem, jak je na tom VÁŠ kůň? Máte doma spolupracujícího pacienta, nebo je pro vás každá návštěva veterináře noční můrou? Budu ráda, když se podělíte o své příběhy do komentářů. 🙂

Tento web si jednoduše tvořím a spravuji sama podle svých představ díky platformě Mioweb

Máte co říci a chcete se prezentovat na úrovni? Chcete začít podnikat online? Potřebujete nový web? Doporučuji Mioweb!
Pro více informací se přihlaste na webinář NOVÝ WEB JINAK, nebo rovnou vyzkoušejte Mioweb NA 14 DNÍ ZDARMA!

Komentáře