Petice: Pokuta za krmení cizích zvířat

Samozvaní „krmiči“ – lidé, kteří využijí odpolední procházku k tomu, aby se s rodinou zastavili u ohrad a krmili koně a další zvířata pečivem a různými zbytky – to je skutečně problém. Řadě majitelů (především těch, kteří přišli o svá zvířata) dochází trpělivost s tím, že „krmiči“ jsou v podstatě nepostižitelní, a že přes veškerou osvětu se najde mnoho lidí, kteří si nedají říct.

Co s tím?

Boj s „krmiči“ opravdu připomíná boj s větrnými mlýny. Plně chápu rozhořčení a pocit bezmoci majitelů zvířat, kteří upozorní kolemjdoucí, že krmí jejich zvířata přímo vedle cedule „nekrmit“ a ještě často dostanou od kolemjdoucích vynadáno, ať se starají o sebe.

Z mého pohledu má asi největší šanci na úspěch masivní osvěta, která ukáže lidem realitu toho, co ten jejich chvilkový zážitek blízkého setkání se zvířaty, ten jejich jeden rohlík dokáže způsobit.

Velmi důležité je snažit se šířit tu osvětu pochopitelným způsobem i mimo vlastní sociální bublinu. Každý z nás žijeme v určité komunitě, obklopujeme se lidmi, se kterými máme společné zájmy, společná témata, a tak nám často nedochází, že to, co je přece „úplně jasné“ nám, není úplně jasné všem. Že to, co víme my, nevědí automaticky i všichni ostatní. A bohužel i to, že tak, jak záleží na zvířatům nám, na nich nezáleží každému.

Každopádně, v tom posledním případě lze apelovat alespoň na to, že každé zvíře je něčím majetkem a že poškození zdraví zvířete je poškozením soukromého majetku.Když vysvětlování nepomůže

Tam, kde domluva a osvěta nepomůže, musejí přijít příkazy a zákazy. To si uvědomil už nejeden majitel, který řešil problémy svých zvířat po nájezdu „krmičů“. Těm teď v podstatě „nikdo nic nemůže“. To by se ale mohlo změnit díky petici, kterou vytvořila na serveru e-petice.cz Magdaléna Ptáčková:

“ Čím dál víc přibývá případů, kdy lidem umírají zvířata kvůli nezodpovědnosti cizích a my jako majitelé zvířat bychom měli mít možnost se bránit. Hromady lidí krmí cizí koně, psi, ovečky a žádné zákazy a cedulky nepomáhají. A zvířata pak kvůli hlouposti lidí trpí ve velkých bolestech, někdy i umírají a majitelé platí desetitisíce, někdy i více za jejich záchranu.“

Magdaléna Ptáčková, e-petice.cz

Nebuďte lhostejní

Během své veterinární praxe jsem jela ke zvířatům, u kterých se vyskytly závažné zdravotní problémy, mnohokrát. Nejednalo se jen o koně. Největší kuriozitou byly lamy, ale jinak jsem běžně vyjížděla i k ovcím a kozám.

Řada z nich bohužel i přes veškerou snahu nepřežila, a tak majitelům často zbyly jen oči pro pláč, prázdné místo v srdci i v peněžence, protože péče o zvířata v takovém stavu je i dosti nákladná. Společným jmenovatelem byli lidé (nejčastěji kolemjdoucí, ale i neznalí majitelé), kteří chtěli svým zvířatům přilepšit, ale netušili, že jim ubližují… Často to byly opravdu smutné příběhy.

Co s tím můžete udělat přímo vy (kromě podpisu petice výše)

  • Zjistěte více informací: Před časem jsem na Equichannelu publikovala článek s názvem Když krmiči řádí, kde se věnuji tomu, jaké škody napáchá v těle koní nakrmení nevhodnou potravou. Na Equichannelu najdete k tomuto tématu i další podnětné články jiných autorů.
  • Vytáhněte problém na povrch: Upozorňujte, sdílejte…
  • Šiřte osvětu: To lze dělat různými způsoby – například přednáškami a různými besedami (v současnosti patrně pouze online, ale i tak je možné předat informace). K šíření osvěty můžete použít i následující informační plakáty, které jsem vytvořila a poskytuji je volně ke stažení a šíření. Takže prosím, stahujte, sdílejte, pomáhejte!

Tento web si jednoduše tvořím a spravuji sama podle svých představ díky platformě Mioweb

Máte co říci a chcete se prezentovat na úrovni? Chcete začít podnikat online? Potřebujete nový web? Doporučuji Mioweb!
Pro více informací se přihlaste na webinář NOVÝ WEB JINAK, nebo rovnou vyzkoušejte Mioweb NA 14 DNÍ ZDARMA!

Komentáře