Podcast: Proč zvířata nemají ráda veterináře?

Možná vám to připadá jako taková trochu hloupá, dětinská otázka – něco ve smyslu, „proč zvířátka nerada chodí k panu doktorovi“. Ve skutečnosti je to ale otázka naprosto zásadní. Z hlediska chování zvířecích pacientů při ošetření je velmi důležité umět si ji správně zodpovědět. A právě tomu je věnovaný tento díl podcastu.

Poslechněte si tuto epizodu

Tento podcast také najdete na platformách Anchor, Spotify nebo Google Podcasts

Proč zvířata nemají ráda veterináře?

Jaké jsou hlavní důvody toho, že se někteří zvířecí pacienti brání ošetření? Z pohledu zvířete je veterinární ošetření často spojené nepříjemnými prožitky. Je zcela logické, že zvířata nemají chuť podobné nepříjemnosti vyhledávat.

Dalším důvodem může být to, že prostředí ordinace, osoba veterináře, fixace, samotné ošetření, případně další podněty vyvolávají ve zvířeti strach.

Prožitek strachu, bolesti a další nepříjemné podněty, které jsou spojené s veterinárním ošetřením, by se daly shrnout pod pojem stres. Jedním z důvodů, proč se zvířata brání veterinárnímu ošetření, je tedy stres.

Stres ale není jediným důvodem, proč zvířata nemají ráda veterináře. Dalším důvodem je něco, co by vás možná nenapadlo a čeho si mnohokrát při ošetřování zvířete nejsme vědomi. Je to proces učení.

Určitě jste ode mě už mnohokrát slyšeli, nebo četli, že zvíře se učí i při veterinárním ošetření. Proces učení probíhá neustále. Zvíře neustále získává informace o prostředí, které obývá a vytváří si zkušenosti. A právě špatné zkušenosti mají lví podíl na tom, že se takové množství zvířat brání veterinárnímu ošetření.

Pokud zvíře ošetřujete, tak ho zároveň i trénujete.

Podcast Pozitivně k veterináři: Proč zvířata nemají ráda veterináře

Tohle je velmi důležité si uvědomit a zapamatovat, protože i když při ošetření vnímáme stres zvířete a snažíme se zvířeti poskytnout dostatek prostoru na uklidnění, tak ta druhá polovina problému (a nebo úspěchu) nám často uniká.

Proces učení v souvislosti se stresem utváří tu finální zkušenost, tu celkovou zkušenost, kterou si zvíře odnáší a zapamatuje z ošetření.

Podcast Pozitivně k veterináři: Proč zvířata nemají ráda veterináře
  • Jak a co se zvíře učí při ošetření?
  • Jak vzniká špatná zkušenost?
  • Lze naučit zvíře znovu spolupracovat?
  • Co je pravdy na tom, že nesmíte zvíře nechat vyhrát? Že abyste předešli vzniku problémů, musíte to být nakonec vždycky vy, kdo bude mít poslední slovo?
  • To a ještě víc se dozvíte v tomto díle podcastu Pozitivně k veterináři

Tento web si jednoduše tvořím a spravuji sama podle svých představ díky platformě Mioweb

Máte co říci a chcete se prezentovat na úrovni? Chcete začít podnikat online? Potřebujete nový web? Doporučuji Mioweb!
Pro více informací se přihlaste na webinář NOVÝ WEB JINAK, nebo rovnou vyzkoušejte Mioweb NA 14 DNÍ ZDARMA!

Komentáře