Stop! Máme žlutou!

I když je tento web, stejně jako celá moje práce, věnovaný primárně koním, myslím, že neškodí odběhnout i k jiným živočišným druhům – teď konkrétně ke psům. Mnoho majitelů koní jsou současně i majitelé psů, i když se třeba nepovažují vyloženě za pejskaře. Proto je, podle mého názoru, důležité rozšířit jednu důležitou informaci, která ještě úplně není ani v běžném povědomí většiny pejskařů.

Žlutá = potřebuji prostor

Nejspíš víte, že červená stužka zapletená do ocasu koně znamená, že kůň kope a není radno se k němu přibližovat zezadu. Kromě červené se ještě u koní používá řada dalších barev, které mají svůj význam. Označují hřebce, klisnu v říji, mladého koně… Co jste ale možná nevěděli, že barvy mají svůj význam i u psů. Konkrétně je to žlutá barva obojku, postroje, šátku, nebo motýlku na obojku, která značí, že pes potřebuje prostor.

Proč pes potřebuje prostor?

První věc je, že ne každý pes je „vítací“. Někteří psi mají špatné zkušenosti s lidmi, nebo ostatními psy, byli týraní, jsou přehnaně úzkostliví a tak dále. Zkrátka nesnesou, když se k nim někdo rychle, bez varování (nebo jakkoliv jinak) přiblíží, případně na ně začne sahat.

Také mám takového psa. I proto jsem měla potřebu napsat tenhle článek a šířit povědomí o významu žluté stužky (obojku, postroje…) u psů. Tenhle můj pes lidi miluje a je k nim neuvěřitelně kontaktní až vtíravý, ale s ostatními psy je to horší a právě z toho důvodu jsem za tu dobu, co ho mám, zažila spoustu nepříjemných situací.

V přítomnosti (hlavně těch větších) psů je nejistý a raději útočí první. Podotýkám, že se nejedná o čivavu, ale o borderkolii. I tak je pravděpodobnost, že potkáme většího psa celkem vysoká. Postupně se jeho chování zlepšuje (také je to asi tím, že stárne, i když bych neřekla, že je čím dál moudřejší 😉 ), ale když jsem si ho v jeho čtyřech letech vzala, byl to celkem boj. Teď už má i několik psích kamarádů, kteří jsou větší než on, ale je vidět, že mezi nimi příležitostně vzniká napětí, proto je nikdy spolu nenechávám bez dozoru.

Věřte tomu, že vás opravdu moc neuklidní slova majitele psa, který se k vám řítí seznámit, že „to je dobrý, on nic neudělá.“ Protože to NENÍ dobrý! Protože vy víte, že za 5 vteřin od sebe budete roztrhávat rvačku, při které budete riskovat zranění i vy. Vlastně jenom psi a vy, protože majitel „vítacího“ psa bude zkoprněle stát a zírat…

Další důvody, proč může pes potřebovat prostor, jsou například tyto:

  • Pes se zotavuje ze zranění, onemocnění, nebo operace a nemůže dovádět s lidmi, nebo dalšími psy. Může se po nich také ohnat, protože si chrání bolestivé místo.
  • Pes byl týraný, nebo je ze špatných podmínek a je přehnaně ustrašený, úzkostlivý, nebo špatně socializovaný.
  • Je to starý pes, který špatně vidí, slyší a hůř se pohybuje.
  • Je to háravá fena.
  • Nebo prostě nemá rád lidi, nebo ostatní psy a chce mít svůj klid.

Buďte ohleduplní

Ať už se vy, nebo váš pes setkáváte se psem, který má na sobě něco žlutého, nebo s jakýmkoliv jiným psem, buďte ohleduplní a snažte se předejít situaci, která je nepříjemná a stresující pro všechny zúčastněné strany. Dejte psovi prostor. Obejděte ho obloukem, nenechte vašeho psa, aby se k němu vrhnul ve snaze se seznámit. Představte si, jakou chuť se seznamovat byste asi měli vy, kdyby se na vás takhle bez varování vrhnul cizí člověk. 😉 Teď určitě chápete obavy psa a jeho případné nutkání se bránit.

A mimochodem, pokud máte psa, který potřebuje prostor, máte pro něj žluté označení? Já už ano. 🙂 Přiznám se, že jsem dlouho neměla, a že i teď řada lidí stejně neví, co to znamená, nebo to na tu dálku, na kterou k nám běží jejich pes stejně nevidí… Proto je stále potřeba slovní upozornění (důrazné, ale slušné!) a šíření osvěty.

Když už jsme u té osvěty, vytvořila jsem plakát týkající se této problematiky:

Plakát je samozřejmě volně ke stažení šíření. Je zakázáno plakát jakkoliv upravovat. Můžete si ho stáhnout zde:

Další informace o žluté stužce pro psy najdete například tady >>

Tento web si jednoduše tvořím a spravuji sama podle svých představ díky platformě Mioweb

Máte co říci a chcete se prezentovat na úrovni? Chcete začít podnikat online? Potřebujete nový web? Doporučuji Mioweb!
Pro více informací se přihlaste na webinář NOVÝ WEB JINAK, nebo rovnou vyzkoušejte Mioweb NA 14 DNÍ ZDARMA!

Komentáře