Strašák jménem injekce 3: Injekce „nekonfliktně“

Takzvané nekonfliktní ošetření je takové zacházení s koněm, které ho zbytečně nestresuje a nevyvolává u něj potřebu se bránit. Jedná se o jemnou práci s tlakem a jeho uvolněním, pomocí které koně systematicky učíme tolerovat ošetření. Je to úplně stejný princip práce s tlakem, jaký používáte při ježdění, nebo práci ze země. Z pohledu koně totiž není moc velký rozdíl mezi tréninkovou lekcí a veterinárním ošetřením. V obou dvou situacích se učí stejným způsobem. V tomto článku se už tedy zaměříme konkrétně na to, jak naučit koně tolerovat injekce „nekonfliktním způsobem“.

Začneme příběhem z praxe

„Zavedeme ho na tu injekci do fixačního boxu,“ řekl mi majitel jednoho staršího hřebce, kterého jsem přijela ošetřovat. Hřebec měl mnohaleté problémy s různými veterinárními úkony, ale injekce pro něj byly nejhorší. Ve stáji naštěstí měli takzvaný fixační box – úzkou uličku, do které se kůň zavede, a která se pak vpředu a vzadu uzavře.

Kůň tedy stál ve fixačním boxu a nervózně čekal, co bude. Přistoupila jsem k němu, podrbala jsem ho na kohoutku a pak jsem mu sáhla na krk v místě jugulární žíly, do které jsem se následně chystala aplikovat lék. Hřebec zaťal svaly na krku a s hýknutím se přizvedl na zadní.

Musím říct, že jsem něco podobného čekala, takže jsem mu držela ruku na krku, dokud zase nestál v relativním klidu na všech čtyřech. V ten moment jsem se ho přestala dotýkat a o malý krůček jsem couvla. Podobný scénář se opakoval asi ještě dvakrát, ale pokaždé s menší intenzitou, až si kůň nakonec nechal v klidu dát injekci.

Druhý den kůň reagoval o poznání klidněji. Třetí den už mohl dostat své léky v pohodlí svého boxu, zatímco ho jeho majitel držel na prověšeném vodítku. Jak vidíte, kůň se učí i v situacích, kdy byste to nejspíš nečekali.

Každé ošetření je příležitost k učení. Je na vás, jak té příležitosti využijete.

Jak na „nekonfliktní“ injekce

Nekonfliktní ošetření můžete, ale nemusíte trénovat dopředu. Jeho výhoda je, že se prostě jednoho dne rozhodnete, že budete s koněm zacházet „nekonfliktně“ a můžete začít. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že koně to velmi ocení.

Od chvíle, co jsem si v hlavě vytvořila koncept nekonfliktního ošetření, jsem tak začala zacházet s každým pacientem automaticky hned od začátku. Asi není potřeba zdůrazňovat, že nejlepším řešením každého konfliktu je jeho prevence. Koně se tak od začátku učili v klidu tolerovat ošetření a vytvářeli si dobrou zkušenost.

Začněte v komfortní zóně vašeho koně

Znáte taková ta klišé o tom, jak život začíná za hranicí komfortní zóny? V některých případech to platí, tady ale ne. Vykročení z takzvané komfortní zóny je spojené se zvýšenou hladinou stresových hormonů (možná jste si to vyzkoušeli i sami u sebe). To se nám u koňského pacienta moc nehodí.

Tady se dostáváme k vašemu praktickému úkolu, který jste ode mě dostali v závěru prvního dílu této série článků, nebo v této epizodě podcastu.

Vy už teď víte, co přesně vašemu koni na injekcích nejvíc vadí. Tedy ve kterém momentě se dostává ze své komfortní zóny a hladina jeho stresu se zvyšuje natolik, že se začíná „šprajcovat“.

Vaším úkolem bude postupně zvykat vašeho koně na injekce tím způsobem, že začnete v jeho komfortní zóně a tu budete postupně rozšiřovat, místo abyste z ní koně (obrazně řečeno) strkali ven.

Začněte tedy nejlépe v bodě, kde ho to ještě nestresuje. Zakroužkovali jste si některý z bodů z prvního článku? Tak teď začněte s bodem, který mu předchází.

Pokud chcete, aby si kůň zvykl na injekce (nebo na jiný úkon) a aby přepsal své špatné zkušenosti z minulosti, musíte se naučit případným konfliktům předcházet, ne se do nich dostávat a pak se je snažit řešit. To není to samé, jako obcházet problém. Je to vítězství pro obě strany.

Vědomě a systematicky učte koně, co má dělat

Při ježdění, nebo jiné práci s koněm, se většinou snažíme koně na tlak senzitizovat. Chceme, aby citlivě reagoval na stále jemnější pobídky. Navíc naše koně většinou tlakem motivujeme k pohybu a tento tlak odstraníme v momentě, kdy ten požadovaný pohyb udělají.

Při veterinárním ošetření potřebujeme docílit opačného stavu. Potřebujeme, aby našim koním a našim koňským pacientům veterinární úkony přestaly vadit. Chceme, aby na ně koně přestali reagovat. Chceme, aby na tlak (nebo nátlak), který přichází s veterinárním úkonem, odpovídali tím, že budou klidně stát.

Odstranění tlaku je ten nejdůležitější moment, který posiluje chování koně. Kůň si spojí chování, které právě v tom okamžiku dělal, s pocitem úlevy, který odstranění tlaku přináší. Proto musí být odstranění tlaku vždy precizně načasované.

Pojďme si teď na praktickém příkladě ze začátku článku vysvětlit postup „nekonfliktní“ injekce. Na základě toho, co jsem psala v úvodu článku, si nejspíš dokážete tu situaci představit. Teď vám popíšu, co přesně jsem dělala a proč.

Nechci vám dávat přesný návod na to, jak v několika krocích naučit každého koně tolerovat injekce. To ani nejde. Každý kůň je individuální, stejně tak jako každý člověk, který s ním pracuje. Proto vám dám pár tipů a ingrediencí, ale k výsledku už se budete muset dopracovat sami.

Potřebné ingredience:

  • Klid
  • Trpělivost
  • Cit pro řeč těla koně
  • Kontrola nad vlastní řečí těla
  • Cit pro správné načasování
  • Znalost procesu učení

Pro koně, o kterém jsem psala v úvodu článku, byl spouštěčem lehký dotek na krku. Výchozím bodem tedy nebude přesně stejný dotek, jaký minule spustil obrannou reakci. Koně začneme zvykat na dotek v jiné části krku, nebo někde v oblasti lopatky, kde to většina koní toleruje.

Hřebec chtěl svým chováním dosáhnout toho, abych mu nezpůsobila žádný nepříjemný podnět. Chtěl si mě udržet od těla. V minulosti se naučil, že toho docílí, když v momentě, kdy ucítí dotek na krku (nebo jiné části těla), stačí zvednout hlavu, odskočit a tak podobně.

Člověk, který to nečekal, neudržel ruku na těle koně a nevědomky tak odstranil tlak a posílil nežádoucí chování koně. Co na tom, že to bylo jen na chvíli, a že člověk stejně nakonec dosáhl svého a dal koni injekci. Koně tato série malých vítězství utvrdila v tom, že to, co dělá, dělá správně. Třeba to příště už konečně vyjde a člověk mu tu injekci nedá.

Cílem nekonfliktního přístupu není vyhrát konflikt, ale vyhnout se mu. Ani to, že nyní odcházíte jako vítěz, totiž nemusí být z dlouhodobého hlediska výhra. Stačí si spočítat, kolikrát se koni podařilo procvičit si v průběhu jednoho ošetření chování, které vy považujete za nežádoucí.

V tomto případě se ale podobný scénář neopakoval, protože jsem čekala, než bude kůň v klidu stát a teprve pak jsem se ho přestala dotýkat na krku a ustoupila jsem o malý krůček dozadu.

Chování, které jsem svým jednáním u koně posílila, bylo klidné stání, protože jsem odstranila tlak ve chvíli, kdy stál na všech čtyřech, jakžtakž v klidu. Není potřeba používat teatrální gesta. Nekonfliktní ošetření je tichý rozhovor mezi vámi a koněm. Velmi často si ho nikdo další ani nevšimne.

Musím říci, že tenhle kůň to pochopil opravdu velmi rychle. Stačilo jen trochu změnit pravidla hry, přinést s sebou trochu klidné energie a vědomě upevňovat správné chování. Tedy, správné z mého pohledu. Z pohledu koně je správné chování to, které se v dané situaci vyplatí.

V dalších dvou, nebo třech pokusech jsem se snažila ještě více vytvarovat hřebcovo chování. Ve chvíli, kdy nehybně stál, jsem udělala něco, co většina z nás nevědomě udělá ve chvíli, kdy se jim konečně podaří aplikovat nespolupracujícímu koni injekci.

Vybavila jsem si pocit úlevy, vydechla jsem a uvolnila svůj postoj. Ruku jsem ale stále držela koni na krku a udržovala stálou úroveň tlaku. Koně reagují na náš dech, postoj a svalovou tenzi mnohem víc, než si myslíme. Vnímají je jako další komunikační signály, které k nim od nás proudí.

Pro mého pacienta byl význam tohoto signálu zcela evidentní: „konečně je konec“. Jemně vydechl a uvolnil se. V tu chvíli jsem se přestala dotýkat hřebcova krku (uvolnění tlaku, posílení chování) a prohodila pár slov s majitelem (krátká pauza).

Během těchto krátkých opakování se tento kůň naučil, co musí udělat, abych mu s tou injekcí už dala pokoj: stačí, když bude nehybně, ale uvolněně stát na místě. Dokonce vypadal, že se mu celkem ulevilo, když zjistil, jak je to snadné.

Bylo to vítězství pro obě strany. Kůň zjistil, že jediné, co musí udělat, pokud se mě bude chtít zbavit, je klidně stát. To mu evidentně vyhovovalo, protože si nejspíš uvědomil, že ho to nestojí tolik energie. A já jsem mu pak v klidu mohla dát injekci.

Podle toho, jak to popisuji, se vám možná zdá, že jsem tam musela strávit celý den. Ve skutečnosti to celé nezabralo ani pět minut. A to je čas, který zvládnete do koně investovat, i když spěcháte, nebo ne?

Je možné při nekonfliktním ošetření odměňovat koně pamlsky?

Ano. Více se dozvíte v tomto článku.

Závěrem

V tomto článku jsem se vám snažila alespoň trochu přiblížit řešení problémů koní s injekcemi „nekonfliktním“ způsobem. Cílem článku nebylo dát vám osvědčený recept na metodu, kterou můžete použít na všechny koně bez rozdílu, protože se vždycky najde kůň, na kterého „ověřené metody“ nefungují. To nejsou ztracené případy. Jen potřebují, abyste k nim přistupovali jinak a respektovali jejich individualitu.

Nekonfliktní přístup znamená umět se s koněm domluvit na společném postupu. Provést ho ošetřením krok za krokem. A když se kůň zeptá: „Co mám dělat, abych měl tu nepříjemnost rychle za sebou?“ umět mu pomocí precizně načasovaného odstranění tlaku odpovědět: „Přesně tohle.“

Tento web si jednoduše tvořím a spravuji sama podle svých představ díky platformě Mioweb

Máte co říci a chcete se prezentovat na úrovni? Chcete začít podnikat online? Potřebujete nový web? Doporučuji Mioweb!
Pro více informací se přihlaste na webinář NOVÝ WEB JINAK, nebo rovnou vyzkoušejte Mioweb NA 14 DNÍ ZDARMA!

Komentáře