Svět, kde je veterinární péče zadarmo

Na začátku Nového roku mám pro vám článek trochu na odlehčení, ale i k zamyšlení: Je to taková pohádka o tom, jak by třeba mohl vypadat svět, ve kterém by byla veterinární péče úplně zadarmo. Pro každé zvíře a pro každého majitele.

Nečti internetové diskuse, nečti internetové diskuse, nebo se z toho zblázníš…

Přiznám se, že já jich tedy moc nečtu a přispívám do nich jen minimálně. Ale i tak mi občas zabloudí oko na nějaký příspěvek o tom, jak by měla být veterinární péče zadarmo, dělaná z čisté lásky ke zvířatům. Myslím při tom na to, jaké jsem měla úžasné klienty, protože problémy s neplatiči bych spočítala na prstech jedné ruky. Ne všichni mí kolegové ale mají takové štěstí. Pro některé začínají být po čase narůstající dluhy opravdu velký problém.

Pojďme se tedy podívat na to, jak by vypadal svět, ve kterém by tohle bylo možné. Ve kterém by veterináři mohli poskytovat své služby zadarmo.

Začněme hned na začátku: na škole. Tedy na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno, kde naprostá většina veterinářů působících v České Republice získala své vzdělání. Jedná se o státní vysokou školu, studenti na ní neplatí školné, tudíž by se mohlo zdát, že studium je zadarmo.

Jenže školné není zdaleka jediný výdaj. Přičtěte si výdaje za dojíždění, ubytování, stravování, knihy, skripta a další studijní materiály a vyjde vám několikatisícová suma, na kterou studenta jeho úsilí a záměr pomáhat zvířatům měsíčně přijde. Vynásobte si to šesti lety studia a zjistíte, že byste si za tuto částku mohli pořídit hodně luxusní auto, nebo zaplatit velkou část hypotéky…

Když se zadaří, za 6 let stojí za branami univerzity absolvent (nebo absolventka), který má možná ještě hlavu plnou snů a vizí a před očima jasný cíl: „Chci léčit zvířata.“ Naštěstí (nebo naneštěstí?) žije ve světě, kde je veterinární péče zadarmo, a kde se všechno děje tak, aby mohla být zadarmo.

Svět, ve kterém veterináři léčí zdarma

Protože tenhle náš absolvent chce provozovat výjezdovou službu a ošetřovat koně a hospodářská zvířata, potřebuje auto. Navštíví tedy tedy autoprodejce se slovy: „Dobrý den, já jsem veterinář a potřebuji auto pro svou praxi.“

Prodejce ho úslužně vítá: „Á, pan doktor, tak to budete potřebovat asi nějaké větší auto, také ve vyšší výbavě, protože v něm budete trávit hodně času… Můžete si vybrat z těchto vozů. Naštěstí jsou pro vás zcela zdarma, protože i vy léčíte zvířata zadarmo. Víte, manželka má koně, takže nejspíš časem využijeme vaše služby.“ Tedy, řeknu vám, ne že bych nebyla spokojená se svým autem, ale kdyby to bylo takhle, asi bych vzala něco luxusnějšího! 😉

Nákup auta šel našemu absolventovi hladce. Teď potřebuje nějaké léky, nástroje a další lékařský materiál. Osloví tedy distributora léků a ten mu pošle všechno, o co si novopečený veterinář řekne. Opět zcela zdarma, jelikož ani veterinář z léků nebude mít žádný zisk a vlastně je ani nemá čím zaplatit.

Každý veterinář (i když práce je jeho druhým domovem) potřebuje někde bydlet. A tak se i náš absolvent začne rozhlížet po nějakém vlastním bydlení. Navštíví realitního makléře a vybere si pěkný malý domek s garáží, kde může zaparkovat své velké auto.

Realitní makléř ho seznámí s výší hypotéky zálohami… Ale čerstvý doktor ho přeruší se slovy: „Já jsem veterinář. Léčím zvířata zadarmo, jen z lásky k nim. A potřebuju někde bydlet.“

Makléř se zarazí: „No počkejte, počkejte, to by mohl říct každý. Potřebuji nějaké ověření.“ Veterinář mu ukáže svůj vysokoškolský diplom a makléř hned obrátí: „Aha, tak to je jiná, vy samozřejmě za koupi domu nic platit nebudete. My máme doma pejska a dvě kočky, budeme k vám chodit.“

Veterinář odvětí: „Ale já provozuji výjezdovou službu pro koně a hospodářská zvířata, nemám ordinaci pro psy a kočky.“

Makléř, trochu rozzlobeně: „Jste přece veterinář, copak vy svou práci neděláte, protože máte rád VŠECHNA zvířata? Máte vůbec rád zvířata, nebo to děláte jen proto, že žijete zadarmo?“ (Vidíte, kolegové, neměli bychom to jednoduché ani ve světě, kde bychom to mohli dělat zadarmo! 😉 )

Veterinář jen pokrčí rameny: „No…“

A tak dále, a tak dále…

Aby mohla být veterinární péče pro všechny zadarmo, musel by se podobný scénář opakovat v obchodě s potravinami (nebo v podstatě v JAKÉMKOLIV obchodě), také u dodavatele plynu a elektřiny, na čerpací stanici… Tohle je jedna z možností, jak by mohl vypadat svět, ve kterém by veterináři ošetřovali zvířata zadarmo.

V našem reálném světě ale tohle „zadarmo“ znamená dotovat ze svého. To může být zejména pro začínající kliniku, nebo začínajícího soukromého veterináře likvidační, i když „zadarmo“ ošetří jen zlomek svých klientů – neplatičů.

Takže teď už musí být každému nad slunce jasné, že dokud nebudeme žít v podobně fungujícím světě (a já pevně doufám, že nebudeme, protože sami asi tušíte, kam by to směřovalo), budeme se muset smířit s tím, že veterinární péče bude za peníze (stejně jako jakákoliv jiná služba), ať už půjdou přímo z kapsy majitele, nebo (v případě, že je zvíře pojištěné) přes pojišťovnu.

To je něco, s čím musí každý zodpovědný majitel zvířete počítat ideálně ještě předtím, než si svého čtyřnohého kamaráda pořídí. A to i když si chce pořídit zvíře z útulku, nebo má v úmyslu ho zachránit z hrozných podmínek. Tam bývají náklady na zdravotní péči ještě mnohem vyšší vzhledem ke zdravotnímu stavu zvířete.

Pořídit si zvíře je velký závazek. Je potřeba si uvědomit, že v případě, že se zvíře zraní, nebo onemocní, mohou náklady na jeho léčení mnohonásobně převýšit jeho pořizovací cenu.

„Lidé zapomněli na tuto pravdu,“ řekla liška. „Ale ty na ni nesmíš zapomenout. Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži…“

Antoine de Saint-Exupéry, Malý princ

Samozřejmě, tahle moje pohádka o světě, kde veterináři žijí z čisté lásky ke zvířatům, to není jediný možný scénář. Věřím, že dokážete vymyslet několik dalších, podobných. Otázkou ale zůstává, co by se stalo s kvalitou poskytované veterinární péče. To může být další námět k zamyšlení. 🙂

Tak jak to, že to někdy jde zadarmo?

Po celém světě existuje řada charitativních organizací, kterým leží na srdci životní pohoda zvířat v nejchudších zemích světa, nebo zvířat, jejichž majitelé patří do nejslabších sociálních vrstev, a proto veterináři poskytují těmto zvířatům ošetření zdarma.

Tedy „zdarma“ znamená tím způsobem, že majitelé zvířat, nebo útulky nemusejí za ošetření platit. Jinak tyto organizace léky a materiál kupují od distributorů za běžné ceny a dopravují je (i sebe) do cílových destinací na vlastní náklady.

Zajištění péče o tato zvířata stojí z velké části na práci dobrovolníků, kteří pracují bez nároku na honorář, což mohou dělat proto, že si na to doma, ve svých ordinacích, nebo z provozu výjezdové služby, vydělají.

U nás i ve světě existuje řada programů, které zajišťují například vakcinaci psů, kastraci koček, nebo péči o zdraví takzvaných „pracujících koňovitých“ (anglicky working equines) – koní, mul a oslů, na jejichž práci v zemích třetího světa často závisí život celé rodiny. Pokud i vám záleží na životní pohodě zvířat, můžete některý z těchto programů podpořit, ať už finančním darem, nebo jinou pomocí.

Za co platíte veterináři

Ceny se různí. Kvalita se různí. Někdy cena neodpovídá kvalitě. Myslím si, že tohle musí být jeden z vesmírných zákonů, které platí vždy a všude – i v případě veterinární péče.

Cenotvorba je věcí konkrétního veterináře, nebo pracoviště. V České Republice není uzákoněna minimální (!) cena za veterinární úkony, jako je tomu například v Německu. Co se týká kvality, tam vám může jako klientovi napovědět to, zda se veterinář, nebo zaměstnanci konkrétního pracoviště dále vzdělávají. Hodně řekne také čistota a vybavení pracoviště a úroveň komunikace.

Pokud se vám zdá účet za ošetření vašeho zvířete příliš vysoký, pojďme se podívat na to, za co veterináři platíte:

  • Za (minimálně) 6 let náročného studia (a nákladného, jak jste mohli zjistit v úvodu tohoto článku), bez kterého by dnes veterinář nemohl ošetřovat Vaše zvíře, jelikož by to nebyl veterinář 😉
  • Za další, navazující vzdělávání: Dobrý veterinář se snaží držet krok se současnými poznatky, aby mohl svým pacientům poskytovat tu nejlepší péči, a proto se neustále vzdělává. Ceny vzdělávacích akcí se různí podle toho, zda se vzděláváte u nás, nebo v zahraničí, také to záleží na lektorovi, na tématu a na tom, zda vzdělávání zahrnuje i praxi. Za víkendový praktický workshop není problém nechat 20 tisíc (i víc).
  • Za odborné poradenství, které vychází z předchozích dvou bodů
  • Za léky a materiál a další vybavení, které při ošetřování vašeho zvířete veterinář použije
  • Za provoz ordinace, nebo výjezdové služby: Ani náklady na provoz nemůže veterinář dotovat „ze svého“ (Z čeho, z dalšího zaměstnání?)
  • Za čas a péči, které veterinář vám a vašemu zvířeti věnuje

Většina veterinářů, které znám, dělají svou práci z lásky (a s láskou) ke zvířatům. Zdravotní stav jejich pacientů jim dělá starosti. Nedělá jim problém vzít telefon, nebo přijet k akutnímu pacientovi i uprostřed noci. Snaží se svým klientům vyjít vstříc. Vydávají ze sebe maximum…

Práce veterináře je krásná. Spíš než zaměstnání, je to životní poslání. Ale je to i práce náročná a umí to být i pěkně nevděčná potvora. Jako každá práce má své plusy i mínusy. A jako každá práce musí tomu, kdo ji vykonává, zajistit zajistit kromě hřejivého pocitu a seberealizace také dostatečný zdroj obživy a kvalitu života, která odpovídá vynaloženému úsilí.

Tento web si jednoduše tvořím a spravuji sama podle svých představ díky platformě Mioweb

Máte co říci a chcete se prezentovat na úrovni? Chcete začít podnikat online? Potřebujete nový web? Doporučuji Mioweb!
Pro více informací se přihlaste na webinář NOVÝ WEB JINAK, nebo rovnou vyzkoušejte Mioweb NA 14 DNÍ ZDARMA!

Komentáře