Vítejte na mém blogu

27.12.2023

Začínám tvořit blog. Proč a o čem bude? To bylo tématem prvního článku, který jsem před lety publikovala na svém prvním blogu. Mezi tím se toho stalo hodně. Publikovala jsem spoustu dalších článků nejen na svém blogu, ale také například na Equichannelu. Pak jsem se z různých důvodů rozhodla, že své stránky zruším a teď, po několika letech se k nim znovu vracím (v trochu zjednodušené podobě - takové, jaká je pro mě více udržitelná).

Kdybych měla charakterizovat, čemu se věnuji a o čem celý tenhleten projekt bude, řekla bych to asi takhle: 

Jsem veterinární lékařka, která pomáhá koním a dalším zvířatům překonat strach z veterinárního ošetření. Také pomáhám majitelům učit svá zvířata spolupracovat při ošetřování a v dalších podobných situacích. Zajímám se o chování zvířat (zejména při veterinárním ošetřování a v podobných situacích) a propaguji zacházení se zvířaty bez nátlaku a etické tréninkové metody (založené převážně na pozitivní motivaci).

Založila jsem projekt Cooperative Care CZ, kde se můžete naučit, jak trénovat své psy a koně ke spolupráci při ošetřování.

Proč to dělám?

Umět udržovat hladinu stresu zvířete při veterinárním ošetřování, ale i při denní péči a v dalších situacích co nejnižší má své benefity pro zvíře, jeho majitele i pro odborníky pečující o zdraví zvířat (veterináře, fyzioterapeuty a tak dále).

Čím méně stresu zvíře při ošetřování, nebo jiném zacházení prožívá, tím je péče o něj nejen etičtější, ale samozřejmě také bezpečnější a jednodušší. Podle mých zkušeností je nejčastějším důvodem zranění člověka a dalších nepříjemností právě zacházení s vystresovanými zvířaty.

Samostatnou kapitolou je trénink zvířat ke spolupráci při ošetřování. Tomu se v poslední době věnuji asi nejvíc. Různé druhy zvířat je možné naučit dobrovolně spolupracovat při ošetřování a dokonce dávat souhlas k jeho začátku. Také je samozřejmě možné naučit spolupracovat zvířata, která mají problém s veterinárním ošetřováním, nebo s konkrétními úkony, jako jsou například injekce, stříhání drápků, úprava kopyt a podobně.

To, že se zvíře ošetřování nejen nebrání, ale že při něm dobrovolně spolupracuje, má řadu výhod. Jednak umožňuje nám, veterinářům, zvíře důkladně vyšetřit (bez toho, abychom se museli bát, že přijdeme ke zranění a aby chudáka vystresované zvíře museli fixovat další 3 lidi). Díky tomu je pro nás snazší stanovit správnou diagnózu a následně zvolit správný léčebný postup. 

Trénink zvířete ke spolupráci při ošetřování také umožňuje majitelům (tady bych také mohla napsat, "nám, majitelům", protože trénuji ke spolupráci samozřejmě i svá zvířata) pečovat o svá zvířata bezpečně, jednoduše a bez zbytečného stresu každý den.

Mě osobně se líbí to, že spolupráce při ošetřování zvíře nutí přemýšlet a soustředit se na vás. Už tohle samo o sobě pomáhá zvířeti udržovat nízkou hladinu stresu. To, že vám zvíře věnuje pozornost, je naprostý základ pro jakoukoliv komunikaci se zvířetem i pro zacházení s ním bez nátlaku. Určitě sami víte, že pokud zvíře ve stresující situaci "vypne", nebo ho cokoliv jiného zajímá víc než vy, tak je manipulace a domluva s ním často obtížná.

Trénink zvířat ke spolupráci při ošetřování má ještě spoustu dalších výhod a benefitů jak pro zvíře, tak pro člověka. Já vás s nimi budu na tomto blogu, ale i ve svém podcastu a v online kurzech postupně seznamovat.



Nabídka online kurzů