MVDr. Kateřina Junghansová

Aby se návštěva veterináře obešla bez zbytečného stresu...

Jako veterinární lékařka se snažím udělat z péče o zdraví zvířat méně stresující událost - jak pro zvíře, tak i pro jeho majitele. 🙂 Zabývám se specializovaným tréninkem koní a dalších zvířat, usnadňujícím veterinární ošetření. Moje práce se zvířaty je založena na vědeckých poznatcích.

JAK TO VŠECHNO ZAČALO

Od malička miluju zvířata. Protože mě nic nenaplňovalo a nebavilo tak, jako právě práce se zvířaty, měla jsem o výběru povolání jasno snad odjakživa.

Vždycky mě zajímalo chování zvířat, jejich myšlení a způsob jakým komunikují s jedinci svého druhu, ale i s dalšími živočišnými druhy včetně člověka.

Byla jsem si vědomá toho, že mám dar zvířata uklidňovat a nenásilně, ale přesto efektivně s nimi komunikovat a těšila jsem se, až tyto schopnosti využiji jako veterinářka.

O něco později jsem, jako spousta malých holek, propadla koním a už nebylo cesty zpět. 🙂 A tak jsem o mnoho let později nastoupila na Fakultu veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně s jasnou vizí: věnovat se medicíně koní.

Během studia jsem absolvovala řadu odborných stáží u nás i v zahraničí. Přivydělávala jsem si ježděním, tréninkem koní i jezdců a své zkušenosti s koňmi jsem zužitkovávala při práci s pacienty.

KONĚ, KTEŘÍ NENÁVIDÍ VETERINÁŘE

Na praxích a při službách na klinikách jsem se čas od času setkávala s koňmi, kteří se veterinárnímu ošetření bránili. Někteří i dost razantně.

Slýchala jsem historky o koních, ke kterým se žádný veterinář nepřiblíží, které je nutné přispávat foukačkou a podobně. Viděla jsem koně, které bylo nutné ošetřovat denně, a jejichž ošetření bylo den ode dne obtížnější a nebezpečnější. 

Postupně jsem přijala fakt, že veterinární úkony jsou nepříjemné, někteří koně jsou nevychovaní, rozmazlení, dominantní a tak dále. Není možné ošetřit všechny koně v klidu. Prostě to tak je.

Některým JE POTŘEBA nejdřív pořádně vysvětlit, kdo je tady šéf, jiné MUSÍ na ošetření fixovat dva lidi, další JE TŘEBA ošetřit tak, aby si toho pokud možno nevšimli, co nejrychleji, na první pokus... No, a občas holt někdo přijde k úrazu. To už se při práci s koňmi stává.

PŘECE MUSÍ EXISTOVAT LEPŠÍ CESTA

Upřímně řečeno, brzy mi v hlavě začaly hlodat pochybnosti o tom, že chci dělat svoji práci TAKHLE. Měla jsem letité zkušenosti s koňmi a takové zacházení s pacienty mi nepřišlo moc profesionální.

Celkově mi na škole i v rámci dalšího vzdělávání chybělo téma uceleného, systematického přístupu ke zvířecímu pacientovi tak, aby mohlo ošetření probíhat beze stresu a pro všechny zúčastněné strany (tedy pro majitele, veterináře i zvíře) bezpečně.

My veterináři (ale i řada majitelů) máme často tendenci soustředit se pouze na zdravotní problém a ignorovat ostatní potřeby zvířete. Díky tomu se ale pak vystavujeme zbytečnému riziku zranění, ošetření zvířete se komplikuje a péči o jeho zdraví je v některých případech, s ohledem na bezpečnost a stres, kterému je zvíře vystaveno, nutné zredukovat na nezbytné minimum.

Protože mě kromě péče o zdraví koní zajímal i trénink, začala jsem některé poznatky z tréninku aplikovat do práce s pacienty. Kůň na začátku výcviku přece také stojí před situací, která je pro něj nová a může být i nepříjemná, nebo stresující, podobně jako veterinární ošetření.

A ono to fungovalo! S většinou koní bylo najednou možné se "domluvit" a v klidu je ošetřit. A co víc: na moji další návštěvu už tito koně nereagovali vystrašeně a nebránili se ošetření. Jejich majitelé byli nadšení.

KŮŇ, SPOLUPRACUJÍCÍ PACIENT

Tento přístup ale nezabíral u těch nejtěžších případů, u koní, kteří se veterinárnímu ošetření opravdu zuřivě bránili už léta. Říkala jsem si, no co, s naprostou většinou koní dokážu vyjít a někteří prostě nesnáší veterináře tolik, že je NIKDY nebude možné ošetřit v klidu.

Jenže, když jste přesvědčeni o tom, že něco nejde, tak zákonitě narazíte na někoho, komu nikdo neřekl, že to nejde, a kdo to dělá. Nebo dělá něco podobného. A tak jsem i já zanedlouho narazila na video natočené v jedné zahraniční ZOO, kde trenér naučil tygra, aby prostrčil tlapu mříží a nechal si dobrovolně odebrat krev. 

(Specializovanému tréninku zvířat usnadňujícímu veterinární úkony se nyní věnuje řada ZOO po celém světě. Veterinární péče beze stresu, založená na dobrovolné spolupráci zvířete se začíná prosazovat i na některých zahraničních klinikách pro psy a kočky.)

V tu chvíli mi připadalo, že jsem objevila poslední dílek skládačky, díky kterému do sebe všechno dokonale zapadalo. Když se mohl NAUČIT spolupracovat s veterinářem tygr, proč by se to NENAUČIL kůň? 

Začala jsem intenzivně studovat proces učení a metody moderního tréninku zvířattrénovat v tomto duchu některé "neošetřitelné" pacienty. Výsledky byly ohromující!

Kůň, jehož odčervení zaměstnalo 3 lidi na půl hodiny, se po pár lekcích nechal odčervit ve volnosti ve výběhu. Sám si přišel pro odčervovací pastu a když jsem začala odčervovat ostatní koně, odháněl je a dožadoval se přídavku. 😉 Podobné zkušenosti mám s koňmi, kteří nesnášeli injekce.

Měla jsem v plánu postavit svoji praxi na tomto přístupu a specializovat se na obtížně ošetřitelné koně. Jenže v létě 2018 jsem vážně onemocněla a svou praxi i slibně rozjetou kariéru jsem musela opustit. Možná i natrvalo.

Tak a co teď? Přemýšlela jsem, jakým způsobem můžu dál pomáhat koním a jejich majitelům a předávat svoje zkušenosti. 

A tak vznikl tento vzdělávací projekt. 🙂 Doufám, že pro vás bude cenným zdrojem informací a inspirace. 

Tento web si jednoduše tvořím a spravuji sama podle svých představ díky platformě Mioweb

Máte světu co říci a chcete se prezentovat na úrovni? Potřebujete nový web? Doporučuji Mioweb!
Pro více informací se přihlaste na webinář NOVÝ WEB JINAK, nebo rovnou vyzkoušejte Mioweb NA 14 DNÍ ZDARMA!

SLEDUJTE MĚ NA FACEBOOKU

PUBLIKUJI NA EQUICHANNELU

Další články ode mě na téma zdraví koní, učení a spolupráce při ošetření najdete také na serveru Equichannel

>> Věda... dobrý sluha, ale špatný pán?
>> Jak vidí kůň?
>> Trauma očí: poranění rohovky
>> Trauma očí: Poranění hlubokých struktur oka

MVDr. Kateřina Junghansová

VZDĚLÁNÍ

Fakulta veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno (obor Veterinární lékařství)

PRACOVNÍ POZICE

V letech 2014 a 2015 Veterinární klinika Heřmanům Městec (anesteziologie, reprodukce, terénní výjezdy)

Od r. 2016 soukromá praxe zaměřená na medicínu koní a vzdělávání majitelů

ODBORNÉ STÁŽE

Somerton Equine Hospital, Kildare, Irsko
Veterinární kliniky univerzity Eesti Maaulikool, Tartu, Estonsko
Veterinární klinika American Fondouk, Fez, Maroko
Veterinární klinika Heřmanův Městec
Klinika chorob koní VFU Brno

ABSOLVOVANÉ KURZY

Clicker Expo Live 2022
Cooperative care conference
Karen Pryor Academy Online Courses: Better Veterinary visits
Equitation Science International: How horses learn
Animal Training Academy Course
Odborný kurz inseminace klisen
Equinology Course: First Aid for Horse and Rider
Kurz Dornovy metody pro zvířata
Dornova metoda pro zvířata - pracovní seminář
Connection Training: Healthcare Procedures

ABSOLVOVANÉ SEMINÁŘE A WEBINÁŘE

Seminář ČHS „Ošetření ran končetin koní"
Seminář s Gabrielle Harris „Touching Animal Soul"
Seminář ČHS „Základy diagnostiky kulhání koní"
Výroční seminář ČHS na téma „Oftalmologie koní"
VetPD teoreticko-praktický seminář „Essentials of Equine Reproduction"
Seminář ČHS „Vyšetření koně s kolikou v terénních podmínkách"
BEVA Congress 2012, Birmingham
BEVA Live Webinar „Artificial insemination“
BEVA Live Webinar „Lameness Imaging“
BEVA Live Webinar „Update on pregnancy diagnosis and twin management in the mare“
BEVA Live Webinar „Biosecurity management"
Veterinárního seminář „Výživa koní“ na VFU
Mezinárodní konference „Equine neonatology“ na VFU Brno
Veterinární semináře MVDr. Švehlové:Veterinární minimum
Zdravotní problematika končetin
Hřbet a kopyta koní